Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Życie

“Nikt nie zostanie pominięty” – dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

chłopiec z zespołem downa fot. Vanellus Foto / wikipedia.org

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w tym roku już po raz czternasty. Jego celem jest zagwarantowanie osobom z zespołem Downa pełnej akceptacji w społeczeństwie i możliwości korzystania ze swoich praw. W tym roku wielu międzynarodowym, a organizowanym także w Polsce, inicjatywom towarzyszy wspólne hasło “Nikt nie zostanie pominięty”.

 

Przypadający dziś Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 14 lat, w tym od 2012 r. pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku obchody koncentrują się wokół hasła “No one will be left behind” (Nikt nie zostanie pominięty) i jest cytatem z rezolucji ONZ z 25 września 2015 na temat konieczności przekształcania świata na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Dzisiejsza rzeczywistość wskazuje, że przeważają postawy negatywne, niskie oczekiwania, dyskryminacja i wykluczenie osób z zespołem Downa, co powoduje właśnie, że są one zostawiane w tyle. To dzieje się w społeczeństwie, ale też w środowisku osób niepełnosprawnych i społeczności osób z zespołem Downa. Tymczasem te osoby muszą w trakcie swojego życia mieć dostęp do takich dziedzin jak edukacja, opieka zdrowotna, szansa na budowanie relacji społecznych i praca na równi z pozostałą częścią społeczeństwa. Nade wszystko jednak osoby z zespołem Downa i ich opiekunowie muszą mieć odwagę ubiegania się o te uprawnienia” – argumentują organizatorzy tegorocznego Dnia Zespołu Downa.

21 marca to data symboliczna - skojarzono ją z trzecim chromosomem w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Profesor Jérôme’a Lejeune, genetyk i lekarz, który odkrył przyczynę zespołu Downa (trisomia 21), był zadeklarowanym obrońcą praw osób z tym zespołem cech wrodzonych, w tym ich prawa do życia, a jego odkrycia z dziedziny genetyki miały zasadnicze znaczenie dla określenia statusu prawnego człowieka w rozwoju prenatalnym.

Co roku 21 marca i w najbliższych dniach organizowanych jest w wielu krajach (w tym również w Polsce) wiele wydarzeń i imprez mających na celu promowanie prawa osób z zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tego dnia organizatorzy zachęcają do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być też z różnych, niepasujących do siebie par.

W mediach społecznościowych Światowemu Dniu Zespołu Downa towarzyszą hasztagi: #LeaveNoOneBehind, #WorldDownSyndromeDay i #WDSD19

Informacje na temat inicjatyw na całym świecie są dostępne na stronie www.worlddownsyndromeday2.org.

Oceń treść:
;