Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Małopolska

Chór pueri cantores fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę wieczorem w kościołach w Krakowie i Wadowicach odbyła się Noc Chórów w ramach XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. W katedrze wawelskiej zaśpiewały Poznański Chór Katedralny oraz chór Canticum Novum z Suszca. 

 

– Śpiewane teksty wznosiły naszą duszę w górę – mówił obecny w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odwołując się do finałowego „Magnificat anima mea Dominum” wykonanego przez chór Canticum Novum z Suszca. Metropolita krakowski zwrócił uwagę także na wykonanie „Tu es Petrus” przez Poznański Chór Katedralny, które przypomniało mu wizytę Jana Pawła II z 20 czerwca 1983 r. w Poznaniu, gdy Ojciec Święty podchodził do ołtarza przy dźwiękach tego samego utworu wyśpiewywanego przez monumentalny chór składający się z ok. dwóch tysięcy śpiewaków przygotowanych przez ks. Zdzisława Bernata.

Nawiązując do innego utworu zaśpiewanego przez Canticum Novum oraz frazy Cypriana Kamila Norwida arcybiskup stwierdził, że „świat będzie zbawiony przez wiarę, miłość i piękno”. – To, co mogliśmy przeżyć dzięki tak wspaniałym występom i Poznańskiego Chóru Katedralnego, i chóru z Szuszca to doświadczenie tego, że stanowim wspólnotę Kościoła – wspólnotę wiarę i miłości ożywioną przez piękno śpiewu na cześć Boga, dla dobra ludzi, dla zbawienia świata – mówił metropolita krakowski. 

Noc Chórów odbyła się w ramach XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, który trwa w Krakowie od 28 do 31 lipca. Pod Wawel przybyło 21 rozśpiewanych dziecięcych i młodzieżowych chórów z całej Polski oraz Węgier i Białorusi. Kongres zakończy się w niedzielę 31 lipca Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Wydarzenie patronatem objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Źródło:
;