Kulturalnie
Noc Poezji w Krakowie
Tegoroczna Noc Poezji pod hasłem „Kraków w Poezji: Miasto Masa Maszyna”, odbywająca się już po raz szósty w ramach cyklu „Krakowskie Noce", potrwa niemal całą dobę. Na miłośników wierszy czeka wiele atrakcji w różnych dzielnicach miasta: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie, promocje książek. To pierwszy raz, kiedy Noc Poezji, organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, towarzyszy Festiwalowi Miłosza.
Tegoroczny temat zainspirowały dwie ważne rocznice – 125 rocznica urodzin Tadeusza Peipera i 115 rocznica urodzin Juliana Przybosia. Ich twórczość dała mocny impuls do refleksji zarówno nad rolą poezji w życiu miasta i jego mieszkańców, jak i nad nowatorstwem w sztuce. Dlatego punktem wyjścia dyskusji w trakcie Nocy Poezji będzie manifest programowy Awangardy Krakowskiej – „Miasto. Masa. Maszyna”, sformułowany przez jej lidera – Tadeusza Peipera, opublikowany w 1922 roku na łamach czasopisma „Zwrotnica”. Stąd również formuła Nocy – składającej się z wielu małych projektów, realizowanych w różnych zakątkach miasta.
Uczestnicy Nocy będą mogli zacząć spotkanie z poezją już o godzinie 8.00. W trakcie „Pięknego poranka” na ławce pomiędzy Wawelem a Muzeum Archeologicznym swoje wiersze odczyta Zenon Fajfer, znany twórca „liberatury” – poezji podkreślającej nie tylko znaczenie, ale także materialną stronę słowa. W południe w Salonie Literackim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wystąpią „Poetki z charakterem”. Spotkanie poprowadzi Michał Zabłocki, ale głos w trakcie dyskusji będzie należał głównie do kobiet: Ewy Elżbiety Nowakowskiej, Alicji Baluch, Kingi Olewicz i wielu innych artystek. Również w południe, na Rynku Głównym, Zenon Fajfer wykona swój performance poetycki „Liberty Poem”, prezentowany wcześniej m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Tajpej, Tokio, Wiedniu, Bukareszcie, Wenecji i Brukseli.
O 13.00 na dziedzińcu Pałacu pod Baranami odbędzie się koncert Chórtowni (Fundacja Poemat) z koncertem „Sielanki Komediowe” w wykonaniu chóru PASSIONART do wierszy Michała Zabłockiego. W tym samym czasie w Filharmonii Krakowskiej najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć widowisko „Taniec z figurami” przygotowane przez Balet Dworski Cracovia Danza. Potem scenę przejmą „Lew, czarownica i stara szafa” w inscenizacji Ballet Excelsior Houston. Tymczasem w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej o 15.00 Tomasz Schimscheiner przeczyta wiersze o Krakowie, mieście literatury, poezji i poetów. O roli twórców w życiu miasta będzie natomiast o 15.15 w Klubie pod Jaszczurami opowiadał Jerzy Kronhold, a o 15:30 w Teatrze Nowym swoje wiersze czytać będą Agnieszka Mirahina, Marta Podgórnik, Tadeusz Pióro i Robert Rybicki.
„Zaczarowana Dorożka” zawita do galerii Bonarka City Center. Utwór K.I. Gałczyńskiego usłyszymy w aktorskiej interpretacji Andrzeja Roga, taniec zielonych gęsi wykona grupa baletowa MDK im. K.I. Gałczyńskiego, a zaśpiewa m.in. Niezależna Grupa Teatralna Porfirion. W przestrzeni handlowej wybrzmią wiersze krakowskich poetów, dotykające tematu magii miasta. Z kolei od 17.00 w Podgórskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się „poetyckie pranie” połączone z głośnym czytaniem wierszy Tadeusza Peipera, Adama Ważyka, Jalu Kurka i innych. O 17.15 w Pałacu Wielkopolskich rozgości się „Poezja w Krakowie” i odbędzie się „Spotkanie przy wierszach”. Utwory krakowskich poetów oraz swoje własne przeczytają m.in. Marcin Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Ryszard Krynicki.
O godzinie 18.00 na Zakrzówku Korporacja Ha!Art rozpocznie „Walkę o oddech”. W nawiązaniu do przekonania Tadeusza Różewicza, że „Poezja jest walką o oddech”, w trakcie spotkania na wolnym powietrzu kilkanaścioro poetów i poetek wygłosi wiersze o przyrodzie, a po nich głos zabierze publiczność. Spotkanie poprowadzą Maja Staśko i Piotr Puldzian Płucienniczak. Wracając do centrum będzie można spotkać aktorów Teatru KTO w „Peregrinusie”– wędrującym spektaklu, który wyruszy z Rynku Głównego 34.
Bezpośrednim nawiązaniem do twórczości Tadeusza Peipera będzie spektakl poetycki o godz. 19.00 na Scenie Teatru Zależnego w wykonaniu i reżyserii Ziuty Zającówny pt. „Nowe usta. Teatr burmistrza marzeń niezamieszkanych”, stanowiący autorski collage tekstów Peipera. Po spektaklu planowane jest spotkanie z prof. dr hab. Jarosławem Fazanem, autorem książki „Od metafory do urojenia. Próba patografii Tadeusza Peipera”. O tej samej godzinie Noc Poezji rozpocznie się także w budynku teatru przy Szpitalu Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego, gdzie w spektaklu „Zawirowani” aktorzy przeczytają wiersze pacjentów, których prace plastyczne zostaną wyświetlone na ścianach.
W Klubie pod Jaszczurami o 20.00 będzie miał miejsce finał Turnieju Jednego Wiersza. Ta niecodzienna rywalizacja to powrót do tradycji sięgającej 1966 roku – laureatami Turnieju byli m.in. Julian Kornhauser, Adam Zagajewski i Marcin Baran. O tej samej godzinie na plenerowo-podziemny seans/happening/amballage inspirowany międzywojenną katastroficzną poezją awangardową zaprasza Teatr Mumerus. Będzie to jedyna w swoim rodzaju wędrówka śladami tekstów do podziemnej krainy wnętrz dawnego więzienia i klasztoru (dziś Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3). Tytuł projektu – „WPOPSZEK” (reż. Wiesław Hołdys) jest nawiązaniem do tytułu poematu futurysty Jerzego Jankowskiego „Tram wpopszek ulicy”.
O 22.30 odbędzie się specjalne spotkanie w cyklu Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej „Drzewka Kazimierza” – choć jak zawsze spotkamy się w Teatrze Słowackiego, wiersze przeniosą nas na uliczki Kazimierza. W programie, oprócz tradycyjnych utworów żydowskich, usłyszymy także wiersze Jacka Cygana i Leopolda Kozłowskiego – ostatniego klezmera Galicji. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie będzie można od 9 czerwca odbierać w kasie teatru.
Wśród innych punktów programu znajdą się m.in. koncert pieśni do tekstów Jana Twardowskiego w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego (Klub Loża ZASP), koncert jubileuszowy Lidii Jazgar z zespołem Galicja, koncert piosenek Andrzeja Zaryckiego do tekstów Agnieszki Grochowicz („Oglądanie chmur”) oraz koncert Jagi Wrońskiej.
To tylko część wydarzeń, które odbędą się podczas Nocy Poezji, organizowanej przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Kraków Miasto Literatury UNESCO. Cały program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl. Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury, organizatorzy 5. Festiwalu Miłosza pod hasłem „Piesek przydrożny”, serdecznie zapraszają.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Festiwalu, poszczególnych wydarzeń, gości oraz biletów wstępu na koncerty dostępne są na stronie www.miloszfestival.pl.