Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Tej nocy konfesjonały staną dla wszystkich otworem. 24-go marca w Krakowie odbędzie się kolejna "Noc spowiedzi". Dla wszystkich tych, którzy bez pośpiechu i w skupieniu pragną przeżyć sakrament pokuty, w pięciu krakowskich kościołach będą czekali księża i biskupi, w tym kard. Stanisław Dziwisz.

 

- Noc stwarza klimat pewnej ochrony tego, co intymne, a przecież spowiedź kojarzy się z intymnością. W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie od rana do wieczora wszyscy mają masę pracy i zajęć, ciężko znaleźć chwilę, by się zatrzymać. Ta noc daje taką możliwość - mówi ks. Dariusz Talik z kolegiaty św. Anny w Krakowie.

Matecznik krakowskich studentów będzie jednym z pięciu kościołów, które otworzą swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcą pojednać się z Bogiem. Do sakramentu pokuty będzie można przystąpić również w dominikańskiej Bazylice Trójcy Świętej, parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza na Prądniku, kościele Św. Wojciecha na krakowskim rynku oraz po raz pierwszy w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. W sumie w konfesjonałach zasiądzie w tym roku 25-ciu kapłanów.

- Myślę, że tyle wystarczy. Gdyby okazało się, że są większe potrzeby, mamy jeszcze listę księży, którzy będą czekać na telefon i w razie potrzeby przyjadą - obiecuje ks. Talik.

Jak dodaje kapłan, przed świętami taka sytuacja to nic szczególnego, bo nocami spowiednicy często siedzą w konfesjonałach nawet po godzinie 2.00. Pod sam koniec przychodzą ci, którzy potrzebują głębszej rozmowy z kapłanem. Nocne maratony pojednania są też okazją do spowiedzi nieraz po wielu latach.

- Ciężko jest przyjść do spowiedzi generalnej, gdy mamy świadomość jak długie są kolejki do konfesjonałów w Wielkim Poście albo, że kapłan zaraz musi wyjść. Tutaj tego problemu nie ma. To swoisty "komfort" dla tych, którzy chcą skorzystać z daru, jakim jest sakrament pokuty -  tłumaczy duszpasterz.

Co ważne w krakowskiej "nocy spowiedzi" wezmą udział również biskupi. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie będzie spowiadał w Kolegiacie akademickiej św. Anny, bp Jan Szkodoń w kościele Dobrego Pasterza, bp Jan Zając w Łagiewnikach, a bp Grzegorz Ryś w Bazylice Dominikanów. Czas spowiedzi zostanie poprzedzony krótka liturgią pokutną prowadzoną właśnie przez hierarchów.

"Noc spowiedzi" rozpocznie się we wtorek, 24-go marca o godz. 21.00 i potrwa do godz. 2.00. W tym czasie, oprócz możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty, będzie można również pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.

Źródło:
;