Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Skarby Kościoła

 fot. www.imbramowice.norbertanki.org

Zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc w skrajnie dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się nasza klauzurowa wspólnota! - apeluje s. Faustyna Maria Przybysz, przeorysza Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach.

 

Jak wyjaśnia w 2017 roku siostry decydowały się skorzystać z wielkiej dotacji na generalny remont bardzo zniszczonego zespołu kościelno-klasztornego. W trakcie prac nad osiemsetletnim zabytkiem wystąpiły liczne niespodziewane problemy, także dodatkowe horrendalne koszty na kwotę kilkuset tysięcy złotych, których pokrycie ze środków klasztornych było bezwzględnym warunkiem pozytywnego rozliczenia dotacji. By móc kontynuować remont siostry zaciągnęły długi.

Jednoczesnie siostra przeorysza – jedyna osoba odpowiedzialna za remont – dowiedziała się, że jest chora na nowotwór złośliwy w stadium zaawansowanym z prawdopodobieństwem rychłej śmierci. “Wszystkie ludzkie energie słabej, nielicznej i starszej już wspólnoty sióstr zostały skierowane na to, by odpowiednim leczeniem i innymi działaniami wyrwać mnie z objęć śmierci” – pisze siostra Faustyna.

W czasie Wielkiego Postu, po cudzie wyzdrowienia, planowała jeździć po parafiach, by prowadzić zbiórkę funduszy na pokrycie ciężkich długów oraz kosztów ostatniego etapu remontu, który kończy się w tym roku. Niestety w związku z pandemią, wszystkie spotkania zostały odwołane.

Co gorsze podstawą utrzymania sióstr jest prowadzenie domu rekolekcyjnego oraz wynajem nowo odremontowanych części klasztoru dla wydarzeń kulturalnych, konferencyjnych i przyjęć prywatnych. “Obecnie wszystkie grupy kolejno odwołują rekolekcje i inne wydarzenia w naszych budynkach przyklasztornych. Także drugie źródło naszego utrzymania, jakim są ofiary licznych wiernych i pielgrzymów korzystających z częstych nabożeństw i wydarzeń w naszym klasztornym Sanktuarium Męki Pańskiej (zwłaszcza w Wielkim Poście) wraz z powszechną kwarantanną prawie całkowicie ustało” czytamy w apelu.

Dlatego nie mając już żadnych rezerw finansowych (raczej horrendalne długi ze względu na prowadzony remont!) oraz wyczerpawszy wszelkie możliwe źródła pozyskiwania wsparcia w obecnym czasie siostra przeorysza zwraca się do wszystkich Ludzi Dobrej Woli z gorącą i bardzo serdeczną prośbą o wsparcie „Apelu” – w formie cegiełki-ofiary oraz przesyłanie tej informacji dalej drogą elektroniczną. 

Przelewu środków można dokonać na następujące konto bankowe:

Klasztor Sióstr Norbertanek, Imbramowice 105, 32-353 Trzyciąż
Bank Pekao SA   96 1240 1431 1111 0010 0609 0925

Klasztor imbramowicki należący do najstarszych polskich klasztorów żeńskich a zarazem będący jednym z zaledwie dwóch funkcjonujących do dziś dnia domów norbertańskich w Polsce (obok Klasztoru Sióstr Norbertanek w Krakowie na Salwatorze) – stanowi rzadki i wyjątkowo cenny skarbiec wielowiekowego duchowego i kulturowego dziedzictwa Zakonu Premonstrateńskiego w Polsce.

Kościół klasztorny, ogłoszony 30 listopada 2003 roku Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej staje się ponadto coraz bardziej znakiem miłosiernego działania Pana Jezusa Cierpiącego, czczonego od XIX w. w swym łaskami słynącym Obrazie.

Oceń treść:
;