Małopolska
Nowa Huta Pomnikiem Historii
Prestiżowy tytuł zabytku o szczególnym znaczeniu kulturowym nadał dzielnicy Krakowa prezydent Andrzej Duda. To 123 taki obiekt w Polsce i 13 w Małopolsce.
- Można różnie ją oceniać, bo Nowa Huta ma burzliwe dzieje i kontrowersyjne powstanie, jako wielkie socjalistyczne przedsięwzięcie ideologiczne, nowe miasto, koło którego miał leżeć stary Kraków. Stało się zupełnie inaczej, a Nowa Huta z tym zderzeniem socrealizmu z polskim modernizmem stała się wielkim dziełem polskich architektów. Piękne podwórza, wielka ilość zieleni, szkoły, przedszkola i kościoły, to wszystko jest świadectwem zwycięstwa naszych wartości nad tymi narzucanymi nam z zewnątrz – mówił Prezydent RP w trakcie wręczenia dokumentów opiekunom i zarządcom wyróżnionych obiektów w Pałacu Prezydenckim.
Zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta został wyróżniony między innymi ze względu na kompozycję zróżnicowanych form architektonicznych, która w sposób wielowątkowy ilustruje burzliwą historię Polski II połowy XX wieku. Prezydent RP w wydanym rozporządzeniu określił także jego granice, które obejmują najstarszą cześć dzielnicy. Uznanie jej za Pomnik Historii otwiera też drogę do starań o wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Nowa Huta to symbol solidarności, walki z komunizmem, działalności opozycyjnej i obrony wartości nie tylko dla Krakowian, ale wszystkich Polaków. Cieszę się, że tak też jest postrzegana przez władze państwowe i od teraz może się szczycić tym prestiżowym tytułem wśród 12 innych obiektów w ten sposób wyróżnionych w Małopolsce - mówi marszałek Witold Kozłowski.
To 13 obiekt w Małopolsce wpisany na listę Pomników Historii. Oprócz Nowej Huty figurują na niej kopalnie soli w Bochni i Wieliczce, krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej, historyczny zespół miasta, Kopiec Kościuszki z otoczeniem oraz zespół opactwa benedyktynów w Krakowie, zespół architektoniczno-krajobrazowy w Nowym Wiśniczu, kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce, teren historycznej Bitwy Racławickiej, opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek w Starym Sączu i kościół parafialny św. Michała Archanioła w Szalowej.