Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Wydarzenia: Dzień Flagi RP

Jan Paweł II na dziś

Nowa kaplica w Muzeum Żup Krakowskich

 fot. http://muzeum.wieliczka.pl/

Od piątku 21 listopada w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można modlić się w pięknej, nowoczesnej kaplicy ku czci świętego Jana Pawła II. Nowe miejsce udostępnione turystom i wiernym znajduje się w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II. Kaplicę poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W wielickiej kopalni w ciągu stuleci po­wsta­ło łącznie ok. 40 ka­plic i miejsc kultu. Dziś turyści podziwiają, najczęściej, cztery  spośród kaplic – świętego Jana, Antoniego, Krzyża i Kingi. Różnią się stylem, rozmiarami i wyposażeniem, ale łączy je wielowiekowe „omodlenie” i ufność w Opatrzność. Za najpiękniejszą uważana jest ta poświęcona patronce górników. Nazywana często bywa perłą w wielickiej koronie. Budowa każdego z miejsc modlitwy, najczęściej własnymi rękami górników świadczy o tym, że pracownicy żup solnych chcieli być blisko Boga. Wykonując bardzo niebezpieczny zawód uciekali się pod opiekę świętych i prosili Stwórcę o bezpieczny dzień.

Najnowsza kaplica pod wezwaniem świętego papieża ma, według dyrektora Muzeum Żup Krakowskich, prof. Antoniego Jodłowskiego wystrój  wykonany na miarę XXI wieku – nowoczesny, z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha naszych czasów, jednocześnie wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic  w kopalni – ocenia Jodłowski.

Patron nowej kaplicy nie został obrany przypadkowo. Ludzka praca była częstym tematem rozważań Jana Pawła II.  Sam Karol Wojtyła w młodości ciężko pracował jako prosty robotnik w fabryce. Przyszły biskup Rzymu w wielickiej kopalni był trzy razy: jako młody chłopak w 1930 i 1936 roku i, już ajko kardynał, w 1971 roku.

O Patronie przypominać będzie karta z makularza –  dziennika konklawe kardynała Karola Wojtyły z pierwszym jego podpisem jako Papieża Jana Pawła II eksponowana w gablocie obok ołtarza. Dokument ten został udostępniony Muzeum przez Kurię Archidiecezjalną w Krakowie.

Jak informuje na swojej stronie Muzeum Żup Krakowskich,  kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym, nad którym opiekę będzie sprawował kapelan. Jest ona prawdopodobnie najgłębiej na świecie położoną świątynią poświęconą Papieżowi z Polski. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu też obchodzone uroczystości lokalne oraz ponadregionalne m.in. związane z kultem św. Jana Pawła II.

Źródło: http://muzeum.wieliczka.pl/

;