Watykan
Nowa metoda obrad Synodu Biskupów
W Watykanie zaprezentowano metodę obrad Synodu Biskupów o rodzinie. W odróżnieniu od poprzednich zgromadzeń będzie on podzielony na trzy odrębne części tematyczne, którym będzie poświęcony każdy z trzech tygodni obrad. Najwięcej emocji budzi pierwsza część, bo będzie ona dotyczyć wyzwań i problemów, przed którymi stoją dziś rodziny. W dalszych tygodniach będzie natomiast mowa o powołaniu i misji rodziny.
Przebieg każdej części obrad będzie podobny. Rozpocznie się ona od wystąpień w auli na tak zwanych kongregacjach generalnych. Każdy z uczestników synodu będzie miał do dyspozycji 3 minuty. Ponadto w każdej sesji przewidziano też godzinę wolnych wniosków. Po zakończeniu obrad plenarnych dyskusja przeniesie się do małych grup językowych, tak zwanych Circuli minores. Każda z nich wypracuje swoje sprawozdanie. Na ich podstawie zostanie przygotowany dokument końcowy Synodu. Zredaguje go komisja w całości mianowana przez Ojca Świętego. Jej członkowie to w większości osoby bliskie Papieżowi. Komisja będzie pracować równolegle do obrad Synodu.
Dokument końcowy zastąpi tak zwane propozycje, które Synod składał poprzednim papieżom jako podstawę do opracowania posynodalnej adhortacji. Jak powiedział dziennikarzom sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri, tym razem nie wiadomo nawet, czy Papież zdecyduje się na wydanie adhortacji.
„Tego nie wiemy. Jest to kwestia otwarta – przyznał sekretarz generalny Synodu. – Ojcowie synodalni przekazują Papieżowi owoc swojej pracy, dokument końcowy, tak jak został przegłosowany. W przeszłości papieże otrzymywali serię kilkudziesięciu propozycji. Tym razem Papież otrzyma dokument stanowiący pewną organiczną całość, a nie luźne propozycje. Również i ten dokument będzie podzielony na części i każda będzie przedmiotem osobnego głosowania. Ale będzie to spójny dokument i Ojciec Święty zadecyduje, co z nim zrobić dalej”.
W sumie, jak poinformował dziennikarzy kard. Baldisseri, w obradach weźmie udział 270 ojców synodalnych, 24 ekspertów, 51 audytorów, 14 delegatów innych wyznań chrześcijańskich. W tym będzie 18 małżeństw, głównie audytorzy.
Podobnie jak podczas poprzedniego zgromadzenia synodalnego, o przebiegu obrad dziennikarze będą informowani codziennie na briefingach w biurze prasowym. Na temat Synodu mogą się również wypowiadać jego uczestnicy. Oni też będą mieli dostęp do tekstów poszczególnych wystąpień. Do wiadomości publicznej zostaną podane natomiast relacje z obrad poszczególnych grup językowych.
Uczestnicy Synodu zgromadzą się już sobotę wieczorem na placu św. Piotra na czuwaniu modlitewnym przygotowanym przez same rodziny pod patronatem episkopatu Włoch. Oficjalnie Synod rozpocznie się natomiast w niedzielę 4 października Mszą sprawowaną pod przewodnictwem Papieża w Bazylice św. Piotra.