Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Polska

Nowa parafia w archidiecezji warszawskiej. Patronuje jej św. Jan Paweł II

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Parafia św. Jana Pawła II w Ruścu k. Nadarzyna od 1 września jest najmłodszą spośród 214 parafii archidiecezji warszawskiej. Kard. Kazimierz Nycz utworzył ją z części parafii św. Klemensa w Nadarzynie. Liczba ludności na tym terenie wciąż wzrasta, a zabytkowy kościół w święta nie mieścił już wszystkich wiernych. Pierwszym proboszczem nowej parafii w Ruścu został ks. Jarosław Kuśmierczyk.

 

To już druga parafia w archidiecezji warszawskiej pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Pierwsza powstała w Warszawie na Bemowie w 2015 roku. Parafii w Ruścu również patronuje św. Jan Paweł II a w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – wtedy jeszcze ośrodek duszpasterski - otrzymał relikwie świętego papieża.

Jakie plany ma nowy proboszcz? – Po pierwsze wzmocnić wspólnotę parafialną a potem wraz z tą wspólnotą budować kościół – mówi ks. Kuśmierczyk. Ma nadzieję, że na wiosnę rozpoczną się prace przy wyrównaniu terenu i fundamentach  kościoła. Ważnym momentem dla parafii będzie położenie kamienia węgielnego pod świątynię.

W Ruścu, na parterze dwupiętrowego domu parafialnego jest już gotowa kaplica ze 130 miejscami siedzącymi a w przyszłości na hektarowej działce powstanie kościół. Od 1 września, kiedy powstała parafia, w niedziele odprawiane są trzy Msze św.: o godz. 9, 12 i 19, a w dni powszednie o godz. 18. Codziennie po tej Mszy czynna jest też kancelaria parafialna. Rozpoczęło się już przygotowanie dzieci do I Komunii świętej, a także młodzieży do bierzmowania.

Kard. Nycz zdecydował, że przez pierwsze 5 lat od utworzenia nowej parafii wierni mieszkający w Kajetanach, Ruścu i Szamotach mogą przyjmować sakramenty w dotychczasowej lub nowej parafii, zgodnie ze swoim wyborem.

W ramach struktur archidiecezji warszawskiej nowa parafia będzie należała do dekanatu raszyńskiego. – To dziesiąta parafia w dekanacie, dekanat raszyński jest już w komplecie – zauważył ks. Kuśmierczyk.

Parafia św. Klemensa w Nadarzynie, z której została wydzielona nowa parafia w Ruścu, była bardzo rozległa i przedzielona trasą szybkiego ruchu. Na jej peryferiach osiedla się coraz więcej nowych mieszkańców, stąd była pilna potrzeba utworzenia również nowej parafii, tym bardziej, że zabytkowy kościół w Nadarzynie w święta nie mieścił już wszystkich wiernych.

W skład archidiecezji warszawskiej wchodzi obecnie 214 parafii.

Oceń treść:
;