Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Kulturalnie

 fot. materiały prasowe

Powstała druga płyta kolędowa polskich dominikanów. Album, który wydała krakowska Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, nosi tytuł „Śpij, Jezu, śpij”.

Krążek jest kontynuacją płyty, która powstała w 2004 r. 18 lat temu, świętując Boże Narodzenie, grupa braci dominikanów studiujących wtedy w Krakowie spotkała się, aby śpiewać i grać na skrzypcach, gitarze, flecie oraz akordeonie.

Byli to m.in. obecni ojcowie Dawid Kusz, Tomasz Nowak (dziś kaznodzieja i rekolekcjonista), Adam Szustak (kaznodzieja i youtuber), Mateusz Przanowski (dyrektor Instytutu Tomistycznego), Tomasz Grabowski (dyrektor Wydawnictwa W drodze), Tomasz Gałuszka (dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego), Łukasz Miśko (przez lata duszpasterz akademicki w USA, obecnie prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego), Łukasz Popko (biblista w École Biblique), Michał Śliż (przeor w Poznaniu) czy Piotr Ciuba (do niedawna przeor klasztoru w Krakowie).

- W naszym klasztorze było czymś zupełnie normalnym, że co święta zbieraliśmy się w refektarzu i tam działo się coś niezwykłego. Tworzyliśmy nowe aranżacje, bawiliśmy się muzyką przy choince i akompaniamencie zapachów świątecznego, wigilijnego stołu. Nasza pierwsza płyta była owocem tych wigilijnych kolędowań - wspomina o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, wydawcy obydwu płyt.

Płyta „Śpij, Jezu, śpij” składa się z 10 utworów. - To pieśni bożonarodzeniowe, kolędy i pastorałki w aranżacjach dominikańskiego kompozytora, o. Dawida Kusza, których będzie można słuchać na tegoroczne Boże Narodzenie - zapowiada Michał Wsiołkowski, zajmujący się promocję z ramienia krakowskiej fundacji.

- Na płycie usłyszymy pieśni znane, wykonywane podczas nabożeństw w naszych kościołach, ale również mniej znane, takie jak: „Hej, hej Lelija”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Bóg się z Panny narodził”. Sięgnęliśmy także po kolędę z tradycji protestanckiej, a mianowicie po utwór „Cudowna Różdżka wzrosła” XVI-wiecznego, niemieckiego kompozytora Michaela Praetoriusa - dodaje o. Dawid Kusz, kierownik muzyczny świątecznego projektu.

Zgodnie z jego zamysłem wybrane materiały zostały opracowane tak, by zabrzmieć nieco w innym stylu niż ten, do którego przyzwyczajony jest słuchacz. - Dla przykładu „Bracia, patrzcie jeno” oparto w znacznej mierze na partiach improwizowanych w warstwie instrumentalnej, a „Jezusa narodzonego” usłyszymy na rytmie bossa novy. Ta różnorodność, w moim założeniu, miała nadać płycie pewien dynamizm, a także pokazać jaki potencjał noszą w sobie nasze kolędy, oraz że zawsze są niewyczerpanym źródłem inspiracji - wyjaśnia zakonnik.

Sam tytuł nowego świątecznego krążka dominikanów wziął się od autorskiej maleńkiej kolędy, zwanej też czule kolędałką - „Śpij, Jezu, śpij”. - Ojciec Tomek „Wodzu” Nowak OP napisał prawie dwie dekady temu. Pierwotnie miała się ona znaleźć na płycie „Jezu, śliczny Kwiecie”, ale nie zdążyliśmy jej wtedy nagrać. Tym razem postanowiliśmy nazwać całą produkcję „Śpij, Jezu, śpij” nawiązując do tego bardzo czułego i kołysankowego utworu - tłumaczy o. Miśko.

Dopowiada, że płyta jest pełna spontanicznej radości, co ma być zachętą do jej nabycia. - Na co dzień nie jesteśmy zespołem, który występuje na scenie. Żyjemy razem, studiujemy, zadajemy sobie duże pytania, śmiejemy się razem i płaczemy, jak trzeba. Jesteśmy taką dużą rodziną. Dla nas to rodzinne kolędy i w tej płycie czuć styl naszego bliskiego i wielopokoleniowego grania i śpiewania. Zachęcamy, by przeżyć je w najbliższe Boże Narodzenie właśnie z nami - namawia.

Płyta dostępna jest w przedsprzedaży internetowej na stronie www.fdol.pl/koledy. Krakowska Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;