Imieniny: Miroslawa, Aleksandra

Wydarzenia:

Małopolska

Nowe tereny zielone między krakowskimi sanktuariami

 fot. KP/Fra3.pl

Trwa budowa krakowskiej Trasy Łagiewnickiej. W ramach inwestycji nad powstałym tunelem, między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II tworzone są nowe tereny zielone.

- Będzie to przestrzeń parkowa, która będzie spełniać zadanie rekreacyjne zarówno dla mieszkańców, jak i pielgrzymów. Na ten moment posadzono już dęby, brzozy oraz klony. Niebawem przybędzie jeszcze kilka innych gatunków drzew i krzewów - opisuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Spółka w chwili obecnej nadrabia zaległości związane z trzecią falą pandemii. Ograniczone wtedy prace już ruszyły pełną parą.

- Docelowo ma zostać posadzonych prawie 2,5 tysiąca drzew oraz 7 tys. krzewów. Oprócz zieleni na terenie między dwoma największymi krakowskimi sanktuariami zostanie wykonany układ ścieżek dla ruchu pieszego i rowerowego, by ułatwić komunikację nad tunelem - informuje Migdał.

Sam układ ukształtowania terenu został zaprojektowany, by był zgodny z sąsiednimi terenami. Dominujący ma być układ zieleni, ale nie zabraknie także kilku stałych elementów architektonicznych.

- Staraliśmy się, by nie było zamkniętych granic tych odnawianych terenów, zwłaszcza w przypadku sanktuarium św. Jana Pawła II. Musieliśmy więc nasze zamierzenia wkomponować zarówno w obecną rzekę, jak i drzewostan wzdłuż linii kolejowej - wyjaśnia Migdał.

Jak wskazuje, teren między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II zmieni się diametralnie. - Poprzednio był to teren bardzo mocno nieurządzony, bardziej w stylu zarośniętego zwałowiska. Aktualnie ma on już odmienny charakter i mamy nadzieję, że spodoba się tak mieszkańcom, jak i pielgrzymom - podkreśla Migdał.

Zgodnie z jego oceną, nowy teren parkowy ułatwi poruszanie się między sanktuariami. - Mamy nadzieję, że w trzecim lub czwartym kwartale tego roku teren ten zostanie już udostępniony regularnemu ruchowi pieszemu i rowerowemu - zapowiada Migdał.

Trasa Łagiewnicka to nowy ciąg drogowy w Krakowie o długości 3,5 km. Powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

Oceń treść:
Źródło:
;