Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Rodzina

Nowe, zaskakujące dane dotyczące ojców w Polsce

 fot. Fotolia.com

Dotychczasowy obraz ojca, mężczyzny, głowy rodziny nie wróżył dobrze. Czy jesteśmy już po tym społecznym, męskim kryzysie? Czy to pandemia przetasowała wartości jakimi chcą podążać młodzi ojcowie?

 

W raporcie STATO'20 podsumowującym rok 2020 w Polsce, ponad 60% ojców przyznało, że zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi. Ponad połowa tej grupy (28%) zadeklarowała, że czas spędzony z dziećmi przełożył się na poprawę relacji rodzinnych w domu. Obecni w domach ojcowie zbudowali silniejszą relację ze swoimi dziećmi.

Społeczność Tato.Net, budowana od 17 lat, zmienia postawy i świadomość ojców. W odróżnieniu od innych inicjatyw, pomaga wdrażać zmiany w codziennym życiu rodzinnym, dzięki Ojcowskim Klubom, warsztatom dla ojców i ich dzieci, a także badaniom naukowym i wydawanym książkom budującym zaangażowane ojcostwo. Dziś ojcowie nie boją się rozmawiać, rośnie społeczna empatia, a męskość to nie tylko odpowiedzialność, ale również czułość i emocjonalność.

Zmiany postaw potwierdza kończąca się VI edycja konkursu dla dzieci szkół podstawowych "List do Taty". To co się stało, przeszło najśmielsze oczekiwania. Ilość listów zdecydowanie przekroczyła poprzednie edycje.

- Listy dzieci do ojców wywołują silne emocje i wskazują na niezmienną prawdę: Tato, jesteś bardzo ważny! Jesteś bardzo potrzebny Twojemu dziecku! Jesteś niezastąpiony! - zwraca uwagę dr Dariusz Cupiał, twórca Tato.Net.

Tato.Net podpowiada, jak wykonać kolejny krok i po okresie pandemii pogłębić relację ojca z dziećmi, budując na doświadczeniu wspólnego czasu z synem lub córką:

- Dla ojców i ich dzieci organizujemy warsztaty przygodowe. Udział w spływie kajakowym czy górskiej przygodzie to nie tylko aktywny wypoczynek, ale także mini survivalowa wyprawa dla ojców z dziećmi. To czas, w którym można porozmawiać bez pośpiechu, w odcięciu od codziennych obowiązków. To czas budowania relacji między dzieckiem i ojcem przez trud, wysiłek fizyczny, wspólne działanie, aktywny wypoczynek i bycie razem – zaznacza Dariusz Cupiał.

Warto też zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień na wyprawę z rodziną - pretekstem niech stanie się Dzień Ojca. Społeczność Tato.Net postuluje, aby Dzień Ojca był obchodzony w trzecią niedzielę czerwca, jak ma to miejsce w wielu krajach. To stworzyłoby naturalną przestrzeń dla pełniejszego świętowania wspólnego czasu taty i dzieci. 

- Proponujemy, aby Dzień Matki oraz Dzień Ojca były obchodzone w Polsce w dniach wolnych od pracy, czyli w niehandlowe niedziele. Chodzi o to, aby Dzień Matki i Dzień Ojca dawały możliwość świętowania dla całej rodziny i spędzenia tego dnia razem. Mam nadzieję, że niedługo rzeczywiście rodziny otrzymają taką możliwość. - wyjaśnia Dariusz Cupiał.

Tato.Net to realizowany przez Fundację Cyryla i Metodego największy w Europie program wzmacniania rodzin poprzez wspomaganie ojców. Od 2004 roku z programów Tato.Net skorzystały tysiące mężczyzn, pogłębiając swoje kompetencje, zrzeszając się w Ojcowskich Klubach, biorąc udział w warsztatach i szkoleniach. Rozwój i działania Tato.Net można wesprzeć w ramach zbiórki: https://zrzutka.pl/57b4d2

Oceń treść:
;