Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Jaśniej

Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego

 fot. Dnalor 01 / wikipedia.org

Na 9 dni przed Zesłaniem Ducha Świętego Kościół rozpoczyna modlić się nowenną. Nazwa "nowenna" pochodzi od łacińskiego słowa novem - dziewięć. Oznacza ona więc dziewięć dni modlitwy. Przyjęło się, iż określenie "nowenna" dotyczy modlitwy przed świętem, w przeciwieństwie do "oktawy", która oznacza przedłużenie uroczystości na osiem dni.

 

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Pisze św. Łukasz: "Jezus podczas wspólnego posiłku kazał apostołom nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: 'Słyszeliście o niej ode Mnie - mówił - Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym'. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga" (Dz 1,4-5; Łk 24,50-53).

Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

Nowenna from Bp Marek Solarczyk on Vimeo.

 

Apostołowie wraz z Maryją trwali przez 9 dni na modlitwie w Wieczerniku czekając na przyjście Ducha Świętego. To, co wydarzyło się gdy przyszedł, przerosło ich oczekiwania. Tak wielkich rzeczy Bóg dokonał i wciąż dokonuje.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” Tak się modlił papież Jan Paweł II w 1979 roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wówczas, jak wiele krajów Europy środkowo-wschodniej, zniewolonej przez komunistyczny Związek Radziecki. Rok później powstał ruch społeczny "Solidarność", który doprowadził w sposób bezkrwawy do pierwszych demokratycznych wyborów w kraju komunistycznym. 10 lat później padł Mur Berliński i wiele krajów Europy odzyskało suwerenność. Komunizm ostatecznie upadł.

Dziś chcemy takiej przemiany dla całego świata. Pragniemy aby Duch Święty przemieniał te miejsca, w których panuje wojna, prześladowania, głód i cierpienie. Niech zstąpi Duch Twój  i odnowi oblicze ziemi, CAŁEJ ZIEMI! - piszą organizatorzy akcji Let's Change The Earth. Codziennie jednocząc się na modlitwie z innymi, w każdym miejscu naszej planety będą modlić się o przemianę świata.

 

Na Nowennowe Słuchowisko Duchowe "Zstąpienie" zaprasza o. Adam Szustak OP. Codziennie wieczorami w okolicach godziny 21:21 od piątku 15 do soboty 23 maja 2015 roku nagrania będą dostępne na stronie www.langustanapalmie.pl.

Źródło:
;