Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Pod oknem

 fot. Piotr Sionko / Centrum Jana Pawła II

W dniu dzisiejszym w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się wielka modlitwa w intencji XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem będzie „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Synod będzie obradował w Watykanie w dniach 4-25 października 2015 r. Natomiast dziewięć dni przed jego rozpoczęciem - 25 września - w papieskim Sanktuarium rozpocznie się nowenna w intencji biskupów uczestniczących w Synodzie.Przez 9 dni nowenny, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem będziemy się modlić o Dary Ducha Świętego dla papieża Franciszka i wszystkich ojców synodalnych. Modlitwa będzie się rozpoczynać o godz. 15.00 w Kaplicy Kapłańskiej, gdzie znajduje się relikwia krwi świętego Jana Pawła II i płyta z Jego grobu.

Święty Jan Paweł II w Liście do Rodzin napisał: „pośród wielu dróg powołania chrześcijańskiego rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie” (LdR 2).

Wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć do papieskiego Sanktuarium zachęcamy do modlitwy indywidualnej. Modlitwa w intencji Synodu jest bardzo potrzebna szczególnie teraz, kiedy z tak wielu stron dochodzi głos negowania wartości, jakie wypływają z sakramentalnego małżeństwa. W innych miejscach pojawia się krytyka wobec nauczania Kościoła o małżeństwie jako nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety.

Święty Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu wielokrotnie wypowiadał się na temat rodziny. Także w oficjalnych dokumentach świętego Jana Pawła II możemy zauważyć Jego głębokie i integralne spojrzenie na naturę i funkcję rodziny w świecie współczesnym.

Źródło:
;