Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Małopolska

Nowi dyrektorzy krakowskich muzeów

szczerski gliński betlej fot. MKiDN.gov.pl

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył powołania na dyrektorów dwóch krakowskich muzeów. Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie dr hab. Andrzej Szczerski.

 

- Obaj panowie są takim średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą, więc to jest gwarancja tego, że polska kultura będzie miała w osobach obu dyrektorów rękojmię tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Jak mówił, „wskazują na to także przedstawione przez nich programy rozwoju, kontynuacji funkcjonowania obu instytucji”. - To jest dobra wiadomość dla tych instytucji, dla Krakowa, ale dla Polski też - ocenił minister kultury.

 

Nowe funkcje wielkim wyzwaniem

Nowo powołany dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu powiedział, że powołanie jest dla niego „przede wszystkim wielkim wyzwaniem”. - Chciałabym, aby pewne rzeczy, których nauczyłem się w Muzeum Narodowym w Krakowie zostały zaadoptowane w Zamku Królewskim. To jest również pewna forma docenienia kadencji, która mija  - dodał.

- Z perspektywy historyka sztuki, można powiedzieć, że nie wyobrażam sobie wspanialszego zadania - ze względu na znaczenie zbiorów, ich specyfikę, wartość, a także to, że znajdują się one w najstarszym Muzeum Narodowym w Polsce - powiedział nowo powołany dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski. Dodał, że jest to "ukoronowanie drogi naukowej, ale też wielkie wyzwanie".

Obie kadencje są pięcioletnie i rozpoczną się 3 stycznia 2020 r.

 

Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ

W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, od 2016 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Autor 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych, uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Podczas kierowania Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizował wiele doskonale przyjęte przez publiczność wystawy: cykl poświęcony St. Wyspiańskiemu – Wyspiański – Nieznany i Wyspiański – Posłowie, a także Design w Polsce po 1989 r., teraz komiks  czy wyróżniona nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sybilla wystawa #dziedzictwo; Sztuka w Auschwitz. Ponadto Muzeum Narodowe jest zaangażowane w bardzo ważną inwestycję – remont Muzeum Czartoryskich, która będzie ukończona jeszcze w tym roku. Nie można wreszcie pominąć udziału dyrektora Andrzeja Betleja w ogromnym sukcesie polskiej kultury, jakim był zakup kolekcji Czartoryskich dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Dr hab. Andrzej Szczerski

Kurator wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą. Członek wielu rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2009-2017 Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013-2016 wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International, 1 stycznia 2016 roku - 31 marca 2018 roku zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych. Uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Laureat wielu nagród w dziedzinie historii sztuki.

Oceń treść:
;