Polska
Nowoczesna ekologia a nauczanie papieża Franciszka
Większa wrażliwość ekologiczna w świetle nauczania papieża Franciszka oraz konieczność stworzenia nowoczesnej energetyki, zwłaszcza w regionach najbiedniejszych i najbardziej narażonych na degradację środowiska – to niektóre zagadnienia poruszane podczas konferencji „Nowoczesna energetyka i ekologia a nauczanie Papieża Franciszka – encyklika ‘Laudato si`’”, która odbywa się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele biznesu, rektorzy uczelni wyższych oraz przedstawiciele ministerstw: środowiska i rozwoju, parlamentarzyści. Obecni są prezesi spółek energetycznych i przedstawiciele instytucji naukowych.
Spotkanie ma pomóc w zastanowieniu się, na ile treść ubiegłorocznej encykliki Franciszka jest i może stać się inspiracją dla praktycznych działań społeczno-ekonomicznych w szeroko pojętej ochronie środowiska. Jej uczestnicy starają się także odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób szerzej propagować idee zawarte w „Laudato Si’”.
- Chcemy się zastanowić, w jaki sposób wskazówki wynikające z papieskiej encykliki można zaimplementować do polskich warunków. Zaprosiliśmy w tym celu ludzi nauki i polityki - wyjaśnił Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res" podczas briefingu tuż przed konferencją.
Celem spotkania jest refleksja nad propozycjami działań w zakresie ochrony środowiska i nowej energetyki, przy uwzględnieniu takich wartości jak: większa solidarność, zwłaszcza wobec mieszkańców regionów biednych i najbardziej narażonych na negatywne skutki degradacji środowiska i ubóstwa energetycznego, a także zagrożenia przyszłych pokoleń, konieczność zmiany nawyków m.in. poprzez oszczędne gospodarowanie zasobami.