Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

Wydarzenia: Dzień Przyjaciela

Świat

Nowy ambasador Polski w Watykanie

 fot. msz.gov.pl

Nowym ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej został Janusz Kotański. 23 czerwca złożył listy uwierzytelniające papieżowi Franciszkowi. Przedstawił też Ojcu Świętemu propozycję powołania „koalicji sumień”, tworzonej przez państwa wspierające Watykan.

 

 

Nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, który w czwartek złożył listy uwierzytelniające, powiedział po audiencji u papieża Franciszka, że przedstawił propozycję powołania „koalicji sumień”, tworzonej przez państwa wspierające Watykan.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Kotański podkreślił: "Mimo że spodziewałem się miłego i serdecznego przyjęcia, znając ciepłą wrażliwość, osobowość papieża Franciszka, to przeszło to (spotkanie) moje oczekiwania". Rozmowę z papieżem określił jako „niezwykle szczerą”.

"Przedstawiłem swoją wizję misji. Mówiłem o tym, że bardzo bym pragnął, aby wizyta papieża w czasie Światowych Dni Młodzieży w Polsce rozpaliła na nowo ogień miłości, ogień miłosierdzia, ten, który wyrósł z iskry, którą rozpalił święty Jan Paweł II” - relacjonował ambasador. Dodał, że Franciszek słuchał jego słów z zainteresowaniem i „z widocznym wzruszeniem”.

„Przedstawiłem swoją koncepcję stworzenia +koalicji sumień+ państw, które będą wspierały Stolicę Apostolską, koalicji odwołującej się do judeochrześcijańskiej cywilizacji, greckiej filozofii i rzymskiego prawa” - oznajmił dyplomata. Według jego relacji papież „wyraził ogromne zainteresowanie tą ideą wspierania solidarności wszechświatowej”.

„Nie ma żadnych punktów sprzecznych między polityką Rzeczypospolitej a Stolicą Apostolską” - zapewnił polski ambasador. Podkreślił, że godność człowieka jest najwyższą wartością i dla Stolicy Apostolskiej, i dla Polski.

Poinformował też, że jednym z tematów rozmowy z papieżem była zbliżająca się wizyta w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Była mowa o tym, że iskra miłosierdzia wyszła z Polski” - dodał.

Ambasador zapytany o to, czy w rozmowie pojawił się bliski papieżowi temat uchodźców, odparł: „Powiedziałem bardzo jednoznacznie, że Polska się nie zmieniła, że polska tolerancja, polska gościnność i otwartość są bez zmian, i że na pewno wszyscy cierpiący i prześladowani znajdą u nas opiekę”.

Według słów ambasadora papież przyjął jego słowa „z absolutnym zrozumieniem”.

Zapytany o wizerunek papieża Franciszka w Polsce Kotański podkreślił, że zobaczą go setki tysięcy czy miliony ludzi. "Papież emanuje dobrem, ciepłem i myślę, że Polacy, jeśli nie kochają jeszcze, to pokochają papieża Franciszka" - podkreślił.

Polski ambasador ogłosił, że wkrótce zostanie ujawnione nazwisko nowego nuncjusza apostolskiego w Warszawie, który będzie następcą arcybiskupa Celestino Migliore. Wyjaśnił, że nie wie, kto nim będzie. "Jak mi powiedziano, będziemy zadowoleni" - podkreślił.

Na audiencji papieskiej 23 czerwca listy uwierzytelniające złożyli też nowy ambasador Francji Philippe Zeller oraz nowy ambasador Kuby Jorge Quesada Concepcion.

;