Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

Nowy numer „eSPe”: Jak Maryja, powiedz Bogu TAK

okładka espe fot. www.e-espe.pl

Najnowsze wydanie czasopisma powołaniowego „eSPe” stawia - za papieżem Franciszkiem spotykającym się z młodzieżą w Panamie - Maryję jako wzór rozeznawania powołania i pełnienia woli Bożej.

 

„Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” – te słowa Maryi były hasłem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież Franciszek postawił Matkę Bożą za wzór osoby odpowiadającej na Boże powołanie. W samej scenie zwiastowania, w której padają powyższe słowa, Ojciec Święty widzi całą dynamikę powołania każdego młodego człowieka. Maryja najpierw wsłuchuje się w Boży plan na jej życie, później rozeznaje te sprawy w swoim sercu, a na końcu podejmuje decyzję, daje Bogu odpowiedź i zaczyna działać.

Swoistym refrenem brzmiącym przynajmniej w kilku tekstach tego wydania „eSPe” są inne słowa z tej samej sceny – „Dla Boga nie ma bowiem nic niemożliwego”. „Jeśli myślisz, że marzenie Boga o Twoim życiu jest nierealne, że nie sprostasz rzeczywistości bycia księdzem, siostrą zakonną, żoną i matką, mężem i ojcem, albo żyjąc w pojedynkę nie będziesz w stanie zrealizować misji, którą zleca Ci niebo, to pamiętaj, że Bóg jest po Twojej stronie, a dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych” - zwraca uwagę Przemysław Radzyński. 

„Maryja powiedziała Bogu „tak” – ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli mieczem boleści, który przebił serce matki, ale i z chwałą nieba, którą cieszy się razem ze swoim Synem. Maryja powiedziała Bogu „tak”. A jaka jest Twoja odpowiedź?” - dodaje redaktor naczelny „eSPe”.

W tym wydaniu „eSPe”, poza obszernymi streszczeniami papieskich wystąpień skierowanych do młodych w Panamie, można przeczytać m.in. wywiad z liderem warszawskiej grupy Wojowników Maryi. Piotr Hubert Kowalski opowiada o roli Matki Bożej w swoim życiu, o budowaniu z Nią relacji, o walce o czystość i męskość oraz o odkryciu na nowo modlitwy różańcowej.

„Ich historia mogłaby posłużyć za kanwę książki. Poznali się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, pomagając innym ludziom jako wolontariusze. Teraz pobrali się w Panamie” - tak zaczyna się tekst „Miłość, która zaprowadziła aż do Panamy” opisujący historie Martyny i Jakuba Włochów.

Aktualny numer „eSPe” zawiera także kilka pijarskich wątków. O. Piotr Recki SP przypomina o pobożności maryjnej św. Józefa Kalasancjusza, a o. Jacek Wolan SP instruuje, jak odmawiać „Koronkę 12 Gwiazd” - modlitwę autorstwa założyciela zakonu pijarów adresowaną w pierwszej kolejności do dzieci i młodzieży. Świadectwem zakonnego i kapłańskiego powołania dzieli się o. Przemysław Suchy SP.

Tradycyjnie w „eSPe” można znaleźć kilka powołaniowych newsów, list o powołaniu autorstwa s. Katarzyny Śledź oraz recenzję książki.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;