Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

Nowy numer „eSPe”: KOSTKA znaczy „więcej”

nowy numer espe fot. www.e-espe.pl

Najnowsze wydanie czasopisma powołaniowego „eSPe” zostało poświęcone św. Stanisławowi Kostce, patronowi młodzieży z okazji jubileuszu 450-lecia jego śmierci.

 

Stanisław Kostka urodził się w 1550 roku. Nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że zaledwie osiemnaście lat później narodzi się po raz drugi – tym razem dla nieba, a równocześnie stanie się świętym Kościoła, który będzie o jego życiu pamiętał ciągle i intensywnie – nawet 450 lat po jego śmierci.

„Stanisław Kostka – chociaż zrobiono z niego patrona buntowników i uciekających ze szkoły – tak naprawdę nieustannie rozeznaje i nie robi tego sam, ale słucha kierowników duchowych i przełożonych” – mówi w wywiadzie dla „eSPe” o. Przemysław Wysogląd SJ, współbrat świętego jezuity i autor komiksu „K.O.S.T.K.A.”.

W tym wydaniu „eSPe” opublikowano także reportaż na temat kolegium akademickiego w Poznaniu, któremu nieprzypadkowo patronuje św. Stanisław Kostka. „Kiedy powstawało Kolegium, w którym mieszkają sami młodzi chłopacy, a św. Stanisław Kostka jest tu tak obecny, to chciałem, żeby on miał na nich jakichś wpływ. On miał relację z Panem Bogiem, a moim największym pragnieniem jest, aby oni mieli relację z Panem Bogiem. Ta relacja z Panem Bogiem uwalniała w Stanisławie siłę, żeby nie iść schematycznie, tylko myśleć w sposób Boży. Chciałbym, żeby pod tym względem oni byli jak św. Stanisław Kostka” – mówi twórca Kolegium ks. Radosław Rakowski.

W ramach „Dnia dla Jezusa” redakcja proponuje czytelnikom przeżycie swoistych rekolekcji ze św. Stanisławem Kostką. Kostkolekcje to dwa cykle wideo-rozważań przygotowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej i tamtejszych kapłanów. Pierwszy to medytacja nad kolejnymi wezwaniami do św. Stanisława Kostki z litanii jemu dedykowanej oraz fragmentami Ewangelii, a drugi został poświęcony rozważaniom kolejnych cech Stanisława Kostki, które doprowadziły go do świętości.

W 132 numerze „eSPe” opublikowany został artykuł o tym, „Jak można powstać z martwych”. „Wyrwałem się z piekła – napisał raper Dobromir „Mak” Makowski w swojej autobiograficznej książce o tym samym tytule. Opowiada niejeden dramat. Ale jest też świadectwem ogromnej siły do jego przezwyciężenia” - pisze Małgorzaty Janiec.

Co jest mocą powołanych i na czym ona polega? Jednoznacznie na to pytanie odpowiada papież Franciszek, który sam – jako jezuita – jest przecież osobą konsekrowaną. A na łamach „eSPe” można przeczytać omówienie jednego z najnowszych książkowych wywiadów z Ojcem Świętym „Siła powołania”.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;