Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

Nowy numer eSPe: „Świętość - powołanie dla każdego”

okładka nowego numeru espe fot. www.e-espe.pl

„Świętość - powołanie dla każdego” - tak zatytułowany jest nowy numer bezpłatnego pijarskiego czasopisma powołaniowego „eSPe”.

 

„Gaudete et exsultate”, czyli „cieszcie się i radujcie” - te dwa słowa z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 5, 12) otwierają najnowszą adhortację apostolską o powołaniu do świętości w świecie współczesnym. W ten sposób papież Franciszek zwraca uwagę, że każdy człowiek został stworzony do świętości, czyli do życia „prawdziwego i szczęśliwego”, a nie „przeciętnego, rozwodnionego i pustego”. W tym numerze „eSPe” redakcja obficie cytuje Gaudete et exsultate, pokazuje jak realizować powołanie do świętości i prezentuje sylwetki tych, którzy osiągnęli już w tym perfekcję, tzn. zostali błogosławionymi albo świętymi.

„Liczy się to, aby każdy wierny rozpoznał swoją drogę i wydobył z siebie to, co ma najlepszego, to, co najbardziej osobistego Bóg w nim umieścił (por. 1 Kor 12, 7), a nie marnował sił, usiłując naśladować coś, co nie było dla niego pomyślane” - pisze papież Franciszek. Prawie każdy tekst tego numeru rozwija tę myśl, bo dróg do osiągnięcia świętości jest właściwie tyle, ilu ludzi.

W tym wydaniu „eSPe” Czytelnicy znajdą m.in. wywiad z o. prof. Szczepanem Praśkiewiczem OCD, długoletnim konsultorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który mówi: „Świętość jest dla wszystkich. Każdy jest powołany do świętości - wystarczy żyć tylko zgodnie ze swoim życiowym powołaniem i wypełniać misję, którą Pan Bóg nam powierzył - żyjąc w małżeństwie, samotnie, w klasztorze czy jako kapłan”.

Z kolei Łukasz Sośniak SJ daje m.in. taką radę, jak osiągnąć świętość: „Nie martw się, jeżeli nie radzisz sobie ze swoim powołaniem, nie przejmuj się nim, powołanie nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest twoja relacja z Jezusem. O nią dbaj, a Jezus zatroszczy się o ciebie i nie pozwoli, żeby coś złego stało się z twoim powołaniem”.

W tym numerze „eSPe” także sylwetki „najmłodszego” świętego pijara - o. Faustyna Migueza oraz Carlo Acutisa, nastolatka, który może niebawem zostać ogłoszony patronem Internetu, a także dobrze zapowiadającego się kandydata na świętego - męża, ojca i rapera - Arkadio.

Tradycyjnie, jak w każdym numerze, Listy o powołaniu i kilka powołaniowych newsów.

„Pracownicy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych często żartują, że pierwszy warunek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, to śmierć kandydata na ołtarze. Carlo Acutis mawiał, że „wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Życzę sobie i Wam, byśmy do końca życia pozostali oryginałami stworzonymi przez Pana Boga” - pisze w edytorialu Przemysław Radzyński zachęcając do lektury najnowszego numeru „eSPe” zatytułowanego „Świętość - powołanie dla każdego”.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;