Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Nowy numer „eSPe”: Zainspirowani Kalasancjuszem

zainspirowani kalasancjuszem fot. www.e-espe.pl

Św. Józef Kalasancjusz przybył do Rzymu na poszukiwania kościelnego beneficjum, a znalazł skarb o wiele większy. A stało się to w sposób paradoksalny…

 

Po ludzku szukał jakiegoś bogactwa, a Bóg schował jego życiowy skarb w pewnym braku. Bóg dał mu wrażliwe serce. To nim dostrzegł ubogie dzieci, którymi nie miał się kto zaopiekować. Na modlitwie szukał rozwiązania dla tej sytuacji. Bożym natchnieniem okazał się pomysł stworzenia pierwszej bezpłatnej szkoły powszechnej.

Kalasancjusz to natchnienie podjął i konsekwentnie zrealizował. Tak się wypełnił Boży plan i to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, Kalasancjusz dał Kościołowi Zakon Pijarów, który od 400 lat wiedzie prym w edukacji ubogich dzieci i młodzieży. Po drugie, Józef zrealizował swoje życiowe powołanie – był szczęśliwym kapłanem, nauczycielem i wychowawcą a także zakonnikiem.

Podobnie jest z powołaniem każdego z nas, bo wszyscy mamy wrażliwe serca, które na modlitwie są w stanie odkryć, czego Pan Bóg od nich oczekuje. To, czy wykonamy kolejne kroki, by wcielić w życie ten Boży plan, zależy tylko od nas.

To z powodu pięknych jubileuszy – 400 lat istnienia Zakonu Pijarów oraz 250 rocznicy kanonizacji jego założyciela – redakcja „eSPe” przygotowała numer zatytułowany „Zainspirowani Kalasancjuszem”. Znajdują się w nim relacja z Kongresu Duchowości Młodych, zapis debaty nad „Najbardziej inspirującym hasłem duchowości kalasantyńskiej” a także wywiad z o. Mateuszem Pindelskim SP o tym, czym inspiruje św. Józef Kalasancjusz, o pijarskiej tradycji modlitwy głębokiej i o tym, na czym dziś powinno polegać ubóstwo. Generał Zakonu Pijarów wyjaśnia na czym polega duchowość, a s. Katarzyna Śledź SP opisuje, czym Kalasancjusz zainspirował św. Paulę Montal, założycielkę Sióstr Pijarek. W tym numerze także świadectwo powołania o. Rafała Stenki SP, a także tradycyjne działy takie jak „Listy o powołaniu” czy „Papież o powołaniu”.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 27 lat. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od stycznia 2014 r. ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;