Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pod oknem

Nowy proboszcz parafii Wszystkich Świętych

 fot. Łukasz Kaczyński

29 czerwca w Krakowie miała miejsce uroczystość objęcia parafii Wszystkich Świętych w Krakowie przez ks. prof. Jana Machniaka. „Mam nadzieję, że nowy proboszcz, profesor Papieskiego Uniwersytetu, przybliży do tej świątyni ludzi kultury i twórczej pracy” – powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wkościele parafialnym pw. św. apostołów Piotra i Pawła posługuje wielu kapłanów związanych z kurią krakowską, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II oraz innymi instytucjami kościelnymi. „Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła ma znakomitą przeszłość i świadczy o naszej historii oraz o osiągnięciach i pięknie architektury” – zaznaczył.

Hierarcha podziękował poprzedniemu proboszczowi, ks. Markowi Głowni, za ofiarną pracę i utrzymanie splendoru świątyni. „Nowemu proboszczowi, księdzu Janowi życzę, aby spożytkował swoje duszpasterskie i naukowe doświadczenie dla dobra parafii” – powiedział.

Obecnych jest tu wiele wspólnot życia konsekrowanego, reprezentujących różne charyzmaty. Niech ubogacają one parafię tymi swoimi darami, a proboszcz niech będzie zwornikiem wszystkich żywotnych sił w tej części naszego miasta” – kontynuował.

Purpurat przypomniał także, że w zeszłym tygodniu na tym miejscu zakończono diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Piotra Skargi. „Modlimy się i mamy nadzieję, że jego wyniesienie do chwały ołtarzy ożywi życie Kościoła w naszym kraju. Spodziewam się, że ks. proboszcz Jan będzie dbał o szerzenie kultu Sługi Bożego” – stwierdził.

Metropolia odniósł się także do odpustu parafialnego z okazji wczorajszej uroczystości św. Piotra i Pawła.Dzisiejsza uroczystość dwóch świętych apostołów zachęca nas do wyrażenia Bogu wdzięczności za Kościół, którego mamy przywilej być członkami. Dzięki wierze i gorliwości apostołów oraz ich następców, od dwóch tysięcy lat Ewangelia głoszona jest ‘wszelkiemu stworzeniu’” – ocenił.

W uroczystości objęcia probostwa przez ks. Machniaka wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów, w tym biskupi Jan Szkodoń i Jan Zając. Obecny był też m.in. Józef Pilch - wojewoda krakowski oraz były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Jacek Popiel.

Ks. Jan Machniak jest wybitnym teologiem i wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Pełni funkcję rektora Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, jest autorem książek na temat teologii duchowości oraz znawcą pism św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.

 

Źródło:
;