Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Polska

Nuncjusz Apostolski w Licheniu: Sanktuaria maryjne są i powinny być miejscami skupienia i duchowej odnowy

golgota i sanktuarium w licheniu starym fot. Neutron / wikipedia.org

Sanktuaria maryjne są i powinny być miejscami skupienia i duchowej odnowy, abyśmy wraz z Maryją Dziewicą mogli znaleźć światło i siłę do oderwania się od zła i wzrastania w dobru – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, w homilii podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

 

Nuncjusz Apostolski przekazał zebranym pątnikom pozdrowienia i błogosławieństwo od Papieża Franciszka oraz wyraził wdzięczność Księżom Marianom za zaproszenie do licheńskiego sanktuarium. „Proszę was, abyście modlili się do Najświętszej Maryi Panny także za Papieża Franciszka i za jego misję umacniania braci i sióstr w wierze” – powiedział abp Filipazzi.

„Maryja wypełnia misję, którą powierzył Jej Syn, na różne sposoby” – mówił abp Filipazzi. „Wielu z nich nie możemy dostrzec, ponieważ mają miejsce w głębi dusz, ale wiele form działania Maryi dostrzegamy, a wśród nich wyróżniają się sanktuaria, które to Ona właśnie zainspirowała i które są Jej poświęcone” – dodał.

Nuncjusz Apostolski zaznaczył, że działania Maryi odpowiadają na konkretne potrzeby jednostek, ludzkości i Kościoła. „Chcemy się modlić, aby Matka Boża przybyła, by pomóc nam stawić czoła niektórym z wielkich wyzwań społecznych obecnych czasów” – powiedział. Abp Filipazzi wyróżnił m.in. powszechny materializm, nadmiar nienawiści i kwestionowanie Stworzenia. Zwrócił uwagę, że ludzkość często zaniedbuje potrzeby duszy na rzecz poprawy sytuacji materialnej, a także doświadcza rosnącej polaryzacji i wrogości wobec Kościoła. „Wrogość wobec Kościoła, jego instytucji, jego członków i jego duchowej misji zdaje się narastać” – dodał.

Abp Filipazzi podkreślił również, że sanktuaria maryjne, choć często postrzegane jako miejsca cudów, niosą także ważne przesłanie. Zachęcił wiernych do aktywnego słuchania orędzia Maryi, pokrywającego się z orędziem Ewangelii, którym są wezwania do modlitwy, pokuty i pielgrzymowania. „Z powodu poważnych problemów ludzkości i Kościoła, a także naszych osobistych potrzeb materialnych i duchowych, jesteśmy tutaj, aby prosić Dziewicę Maryję, aby wypełniła swoją misję jako nasza Matka” – mówił.

„Dziewica Maryja, która nawiedza nas w szczególności poprzez swoje sanktuaria, aby nas chronić i przypominać nam o przesłaniu Ewangelii, jest tą, która, jak napisał św. Jan Paweł II, prowadzi wiernych do Eucharystii” – zakończył abp Filipazzi, nawiązując do encykliki „Redemptoris Mater”.

Źródło:
;