Polska
O. Egidiusz Włodarczyk OFM nowym prowincjałem ojców bernardynów
19 kwietnia 2023 r. Kapituła Prowincjalna Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych wybrała na urząd Ministra Prowincjalnego o. Egidiusza Włodarczyka. Nowo wybrany prowincjał będzie sprawował swoją funkcję przez najbliższe 6 lat.
W dniach 17-22 kwietnia 2023 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się Kapituła Prowincjalna Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych. W Kapitule uczestniczy łącznie 50 braci: 40 z głosem wyborczym, pozostali z głosem doradczym lub w innym charakterze, np. koordynatora pracy w grupach czy też ceremoniarza.
Kapitułę rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Wymiar duchowy spotkania podkreślają konferencje, nabożeństwo pokutne i drogi krzyżowej, które poprowadził ojciec duchowny Kapituły – o. Olgierd Paszkiewicz z Prowincji Wniebowzięcia NMP. Głównymi celami kapituły są sprawozdania, dyskusje, wybory, weryfikacja dotychczasowego projektu życia oraz ustalenie nowego programu formacji ciągłej.
We środę 19 kwietnia 2023 r. Kapituła Prowincjalna wybrała na urząd Ministra Prowincjalnego o. Egidiusza Włodarczyka.
O. Egidiusz Jarosław Włodarczyk rodził się 28 października 1979 r. w Piotrkowie Trybunalskim jako syn Jana i Bożeny z d. Stępień. W latach 1994-1998 był uczniem bernardyńskiego Niższego Seminarium Duchownego w Łodzi (późniejszego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego). Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych w Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardynów) 12 września 1998 r. W latach 1999-2005 odbył studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 2005 r. z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego.
Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej do klasztoru w Warszawie, celem spełniania obowiązków katechety, spowiednika, kaznodziei (2005‑2011). W 2006 r. rozpoczął studia specjalistyczne z homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2008 r. uzyskał tamże licencjat. W 2011 r. został skierowany do Klasztoru Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej celem spełniania obowiązków Referenta ds. Rekolekcji i Misji Ludowych, spowiednika i kaznodziei (2011-2014). W roku 2014 został przeniesiony do klasztoru w Krakowie celem spełniania obowiązków prowincjalnego Sekretarza Ewangelizacji i Misji, Referenta ds. rekolekcji i Misji Ludowych, sekretarza osobistego Ministra Prowincjalnego oraz redaktora naczelnego „Wiadomości i Komunikatów”. Powyższe obowiązki pełnił przez rok. W 2015 r. został skierowany do klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim celem kontynuowania studiów na UPJP2 w Krakowie, profesora WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, spowiednika i kaznodziei.
W 2017 r. na Kapitule Prowincjalnej został wybrany na urząd Definitora Prowincji. Na Kongresie Kapitulnym w 2017 r. został powołany na urząd gwardiana klasztoru i proboszcza w Warszawie. W roku 2021 r. uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu homiletyki na UPJP2 w Krakowie. W tym samym roku został powołany na urząd Definitora Prowincji, w miejsce o. Konrada Cholewy (powołanego na urząd Definitora Generalnego w Rzymie).
Kapituła wybrała także o. Arkadiusza Belcika na urząd Wikariusza Prowincji, a na definitorów: o. Hadriana Kamasa, o. Gracjana Kubicę, o. Cypriana Moryca, br. Samuela Portkę, o. Leszka Walkiewicza.
Nowy prowincjał zastąpił o. Teofila Czarniaka, który przez 6 lat kierował zarządem prowincji. Na mocy dekretu Ministra Generalnego, o. Massimo Fusarelli’ego, o. Teofil Czarniak został mianowany Delegatem Generalnym i Wizytatorem Generalnym Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Afryce. Prowincja ta obejmuje swoim zasięgiem takie kraje jak: Kenia, Rwanda, Tanzania, Uganda, Malawi, Madagaskar, Burundi, Zambia i Mauritius.
Bracia Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych pracują w 27 klasztorach w Polsce oraz podejmują pracę duszpasterską w następujących krajach: we Włoszech, w Niemczech, w Austrii, w Wielkiej Brytanii, w Belgii, w Ziemi Świętej, w Demokratycznej Republice Kongo, w USA, w Argentynie i w Ekwadorze. Bracia, oprócz podstawowych zajęć jakimi jest ewangelizacja i posługa sakramentalna, podejmują się rozmaitych zajęć: są katechetami w szkołach, kapelanami sióstr zakonnych, szpitali, więzień i aresztów, misjonarzami, egzorcystami, wykładowcami na uczelniach, zakrystianami, ogrodnikami, furtianami, introligatorami, oprowadzają pielgrzymów po sanktuariach, prowadzą archiwa. Do szczególnych dzieł prowadzonych przez prowincję należą: Szkoły Bernardyńskie w Łodzi, Oratorium w Piotrkowie Trybunalskim, Kuchnie dla ubogich w Radomiu i Tarnowie, Muzeum Prowincji w Leżajsku, Studio muzyczne „Fanfara” w Lublinie czy Wydawnictwo „Calvarianum” w Krakowie.