Imieniny: Dominika, Protazego, Jana

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

Pod oknem

O. Konrad Cholewa nowym Definitorem Generalnym Zakonu Braci Mniejszych

ojciec Konrad cholewa fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

14 lipca br. Kapituła Generalna dokonała wyboru Wikariusza Generalnego Zakonu Braci Mniejszych. Został nim o. Isauro Ulises Covili Linfati z Chile. Natomiast dzisiaj tj. 15 lipca br. ojcowie kapitulni wybrali nowy skład Definitorium Generalnego Zakonu. Definitorem na region słowiański został o. Konrad Cholewa, dotychczasowy Kustosz Sanktuarium Maryjno-Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

 

Definitorami zostali wybrani następujący Współbracia:

  • Victor Luis Quematcha (region Afryka – Prowincja św. Antoniego we Włoszech),
  • John Wong (region Azja/Oceania – Kustodia św. Antoniego w Singapurze),
  • Jimmy Zammit (region anglojęzyczny – Prowincja św. Pawła Apostoła na Malcie),
  • Albert Schmucki (region Europy Centralnej – Kustodia Chrystusa Króla w Szwajcarii),
  • Cesare Vaiani (region hiszpańsko-włosko-albański – Prowincja św. Antoniego we Włoszech),
  • Konrad Cholewa (region słowiański – Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce),
  • Joaquin Echeverry (region latynoamerykański 1 – Prowincja Wiary Świętej w Kolumbii),
  • César Külkamp (region latynoamerykański 2 – Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w Brazylii).

Wyrażamy radość i przesyłamy serdeczne gratulacje o. Konradowi Cholewie, który był dotychczas kustoszem kalwaryjskiego sanktuarium. Życzymy, aby Matka Boża Kalwaryjska wypraszała potrzebne łaski i siły w pełnieniu nowych obowiązków.

O. Konrad Grzegorz Cholewa urodził się 23 lipca 1981 r. w Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Technikum Hotelarskiego i zdaniu matury w 2001 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. Nowicjat odbył w Leżajsku, a studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2006 r. złożył śluby wieczyste, a w 2008 r. przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 2008-2010 podjął pracę duszpasterską w klasztorze i parafii w Łęczycy, m.in. jako katecheta w liceum ogólnokształcącym. Po dwóch latach został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii duchowości franciszkańskiej. Licencjat doktorski uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Studia doktoranckie kontynuował na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w 2019 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Per totam vitam” (PC 18). Formacja ciągła w dokumentach Zakonu Braci Mniejszych odpowiedzią na nauczanie Kościoła od Soboru Watykańskiego II. W latach 2013-2017 pełnił funkcję wicerektora WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wicemagistra braci kleryków i juniorystów. Na Kapitułach Prowincjalnych w 2017 i 2020 r. powołany został na Definitora Prowincji. Od 2017 r. jest Kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;