Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Z Bogiem

„O Kościele po prostu” – wielkopostne internetowe rekolekcje Archidiecezji Krakowskiej

ksiądz robert woźniak fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

„O Kościele po prostu” to najnowsza wielkopostna propozycja Archidiecezji Krakowskiej. Tegoroczne internetowe rekolekcje poprowadzi ks. dr hab. Robert Woźniak, prof. UPJPII. Rozważania będą publikowane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 20.00 na kanałach You Tube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. 

 

O Kościele przez wieki powiedziano sporo, jednak w ostatnich latach mierzy się on wieloma z wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesny świat, a co za tym idzie, także ze zwiększoną krytyką. W tym kontekście ważne jest, aby, być może na nowo, uświadomić sobie, czym jest wspólnota wierzących, którą wszyscy współtworzymy.

W centrum tegorocznych rozważań rekolekcyjnych Archidiecezji Krakowskiej znajdzie się Kościół. Ich autorem jest ks. dr hab. Robert Woźniak, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, teolog, dogmatyk i autor wielu publikacji naukowych. – W tych rekolekcjach chodzi przede wszystkim o to, żeby w obecnym kontekście, w którym patrzy się na Kościół przede wszystkim z perspektywy jego ludzkiego wymiaru, zachować również spojrzenie z góry. Kościół, chciany przez Boga, jest przedmiotem wiary. Bez wiary nie można go zrozumieć do końca. Moje rozważania mają na celu wskazanie na istotne momenty tego, jak Kościół rozumie sam siebie właśnie w wierze. Jednocześnie staram się pokazać, jak takie spojrzenie z góry nie wyklucza, lecz zakłada i uzupełnia spojrzenie z dołu – wyjaśnia kapłan.

Ks. dr hab. Robert Woźniak podkreśla, że nie da się mówić o Kościele adekwatnie bez chęci udziału w jego życiu. „O Kościele po prostu” to zaproszenie, aby na nowo uświadomić sobie, że każdy wierzący współtworzy tę wspólnotę i jest za nią odpowiedzialny. – Te rekolekcje pozwolą na przypomnienie sobie, a może nawet na uświadomienie sobie istotnych prawd o Kościele, które są konieczne do sensownego o nim mówienia i myślenia. Mogą one być pewną formą uczestniczenia w życiu Kościoła – mówi autor tegorocznych rozważań wielkopostnych Archidiecezji Krakowskiej.

Nagrania powstały w wyjątkowych miejscach na mapie Krakowa – w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 oraz w wybranych kaplicach katedry na Wawelu. –  W tych miejscach słowo o Kościele uzupełnia się naturalnie w czasie i przestrzeni – przekonuje ks. dr hab. Woźniak.

Premierowe odcinki rekolekcji „O Kościele po prostu” będą publikowane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 20.00 na kanałach You Tube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło:
;