Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Z Bogiem

O problemach teologicznych z liturgią na „Mysterium fascinans”

najświętszy sakrament fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Krakowska Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już po raz 14. przygotowuje największe rekolekcje liturgiczne w Polsce. Tym razem wydarzeniu „Mysterium fascinans” będzie przewodzić hasło „Liturgiczny orzech do zgryzienia. Problematyczne kwestie teologii liturgii”.

Uczestnicy tegorocznych „Mysterium fascinans” będą zajmować się problemami, które pojawiają się w dyskusjach na temat teologii liturgii. Nie zabraknie inspirujących wykładów, ciekawych dyskusji i wspólnej modlitwy w obydwu formach rytu rzymskiego.

- Ostatnie miesiące to w polskim Kościele czas wyraźnej polaryzacji. Pandemia tylko pogłębiła to zjawisko, co było widoczne choćby w kwestii sporów o Komunię św. udzielaną do ust czy na rękę. Dla wielu doświadczenie braku jedności jest niezwykle trudne. Ponieważ wierzymy, że rozwiązaniem tego problemu jest merytoryczne studium i dyskusja, chcieliśmy stworzyć przestrzeń do takiego właśnie spotkania - opisuje ks. dr Krzysztof Porosło, który jest pomysłodawcą wydarzenia odbywającego się już 14 lat.

W gronie zaproszonych znalazło się wielu znamienitych teologów, m.in. ks. dr Grzegorz Strzelczyk - dogmatyk, ks. dr Krzysztof Wiśniewski - dogmatyk i ojciec duchowny seminarium legnickiego, wspomniany już ks. dr Krzysztof Porosło - dogmatyk i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Jerzy Mycka - matematyk i pasjonat liturgii oraz dr Timothy O'Malley - teolog i wykładowca Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana w USA, dyrektor Centrum Liturgicznego Notre Dame.

- Chcemy przedstawić często skomplikowany język teologii w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego. Zapraszając prelegentów kierowaliśmy się przekonaniem, że potrzebni są przede wszystkim pedagogowie, którzy jasno i z ukierunkowaniem na uczestników wyłożą prawdy wiary katolickiej - wyjaśnia Michał Wsiołkowski, koordynator projektu.

Rekolekcje „Mysterium fascinans” odbędą się w weekend 10-12 września w gmachu Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego. Na tegoroczne ich odsłonę można się zapisywać zarówno do udziału w formie stacjonarnej, jak i w transmisji internetowej. Część rekolekcyjną poprowadzi Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

- Zapisy trwają do wyczerpania miejsc. Jeśli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w formie stacjonarnej, niech się nie poddaje - udział zdalny na pewno także będzie wartościowy i przyniesie wiele pozytywnych doświadczeń oraz owoców duchowych. Wszelkie informacje, program i formularz zgłoszeniowy dostępne są na naszej stronie www.mf.org.pl - zachęca Wsiołkowski.

Rekolekcje „Mysterium fascinans” każdego roku gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. W zeszłym roku wyjątkowo odbywały się w formule hybrydowej - z transmisją internetową i celebracjami liturgicznymi w różnych miastach.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;