Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Wydarzenia: Światowy Dzień Meteorologii

Dialog

O radosnych i smutnych chwilach w „Obliczach Dialogu”

 fot. materiały prasowe

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie prowadzi nabór do VIII edycji projektu edukacyjno-wychowawczego „Oblicza Dialogu”. Uczniowie będą zapoznawać się ze sposobami celebrowania radosnych i smutnych chwil w społeczeństwach i kulturach całego świata.

Projekt „Oblicza Dialogu” porusza temat dialogu zarówno międzyreligijnego, jak i międzykulturowego, odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II w tym zakresie. - Cały pontyfikat papieża Polaka związany był ze światowymi inicjatywami na rzecz wzajemnego zrozumienia i pojednania i tego staramy się nauczyć uczestników projektu. Chcemy, by zdali sobie sprawę z tego, że poszanowanie, otwartość na każdego człowieka oraz sztuka wzajemnego zrozumienia są wartościami fundamentalnymi i pozwalają się w pełni rozwijać - mówi dr Barbara Munk z Instytutu.

Uczestnicy projektu będą musieli m.in. poszukiwać wiadomości i opracowań dotyczących tematu przewodniego wydarzenia, prowadzić stronę internetową, gdzie prezentowane będą pozyskane przez nich treści, a także odpowiadać na zagadki, które będą się ukazywać na oficjalnej stronie facebookowej inicjatywy.

W tym roku z racji pandemii regulamin wydarzenia został tak zmieniony, aby wszystkie jego części można było wykonywać on-line. Dotyczy to zarówno obiegu dokumentów, czyli kart zgłoszeń, planów i sprawozdań oraz realizacji wszelkich zadań.

- Od samego początku projektu uczestnicy budują wspólnie stronę internetową www.obliczadialogu.pl. Znajdują się na niej wszystkie dotychczas opracowane przez uczniów materiały. Na podstawie zdobywanych informacji młodzi uczą się, że w licznych religiach i kulturach jest wiele punktów wspólnych - tłumaczy dr Munk.

„Oblicza Dialogu” są skierowane do starszych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Polski oraz z ośrodków polonijnych. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wszystko ma swój czas. Pora radości, pora smutku w kulturach i religiach”. 

- Pomimo różnic religijnych i kulturowych każdy człowiek, każda grupa etniczna, każde społeczeństwo przeżywa momenty radosne i beztroskie, ale również musi umieć sobie radzić ze smutkiem, melancholią czy zwątpieniem. Czas pandemii skłania do szczególnej refleksji na ten temat, jednocześnie chcemy potraktować to zagadnienie szerzej, zastanawiając się też, jakie wnioski z większych klęsk żywiołowych czy wojen płyną dla ludzkości na przyszłość - opisuje dr Munk.

Szczegółowe informacje, w tym formularz zgłoszeniowy, można znaleźć na stronie www.idmjp2.pl i www.obliczadialogu.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 października. Realizacja VIII edycji projektu trwa od 30 października 2020 r. do 14 maja 2021 r.

Projekt „Oblicza dialogu” ma służyć edukowaniu społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia, by zapobiegać negatywnym zjawiskom nietolerancji i dyskryminacji z powodów kulturowych czy wyznaniowych. Tym samym stanowi realizację głównych celów działania Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, a więc zachowywania i promowania dziedzictwa, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II oraz prowadzenia dialogu między religiami i kulturami. W ubiegłym roku szkolnym w projekcie wzięło udział ponad 500 uczniów.

Oceń treść:
Źródło:
;