Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Prasa

O smutku, depresji i zabobonach w najnowszym numerze „W drodze”

miesięcznik w drodze fot. W drodze 6/2020

Czerwcowy „W drodze” aż kipi od świetnych tekstów, wywiadów i felietonów. Dlatego jestem w rozterce i nie wiem co najpierw polecić. Zacznijmy może od… depresji. Temat trudny, a jednak niezwykle ważny, bo jak pokazują statystyki osób cierpiących na depresję lawinowo przybywa. A choroba nie wybiera – może dotknąć każdego z nas lub kogoś z naszych bliskich – co gorsza, także dzieci. Trzeba być czujnym, by nie pomylić jej z chwilowym smutkiem, zmęczeniem, spadkiem nastroju. Jak więc odróżnić gorsze dni od poważnej i wyniszczającej choroby, która potrafi zamienić życie w piekło? O tym opowiada psychiatra dr Edward Krzemiński. W prostych słowach wyjaśnia medyczne zawiłości, podpowiada na co zwrócić uwagę, czego nie przegapić i kiedy bezdyskusyjnie iść do lekarza.

 

A co czuje człowiek chory na depresję? Jak przeżywa swoją codzienność? Z czym sobie nie radzi, co go przerasta? – zgodziła się o tym opowiedzieć bohaterka naszego tekstu „Jestem z tych, co udają”. Poruszające i niezwykle szczere jest jej wyznanie. Przeczytajcie koniecznie!

Pandemia koronawirusa, sprawiła że cały świat wstrzymał oddech, a nasze życie – także religijne, od wielu tygodniu wygląda zupełnie inaczej. Przyzwyczajeni do pewnych tradycji i zwyczajów musieliśmy z nich z dnia na dzień zrezygnować. A księża, którzy do tej pory zachęcali wiernych, by przyszli do kościoła mówili: Zostańcie w domu!

Domorośli kaznodzieje straszyli, że dotykająca nas pandemia to kara za grzechy, a cierpliwość Boga względem nas już się skończyła. Brama miłosierdzia się zatrzasnęła. Czyżby?

O wierze i zabobonach, o dojrzałości religijnej i pustych gestach rozmawiamy z bp. Adrianem Galbasem. Warto posłuchać biskupa, bo wiara domaga się zdrowego rozsądku.

W comiesięcznym cyklu „Pytania w drodze” ojciec Wojciech Surówka OP pisze o tym, czy zawsze musimy przebaczać ludziom, którzy nas skrzywdzili. No cóż, mamy z tym problem, a przebaczanie nie jest prostą sprawą. Kto bardziej go potrzebuje: skrzywdzony, czy ten kto skrzywdził? Tekst obowiązkowo dla każdego!

Co miesiąc z niecierpliwością czekam na kolejne teksty naszych felietonistów. Zawsze jest w nich odrobiona, żartu, ironii, zamyślenia i niezwykle trafnej diagnozy naszej codzienności. Czasem płaczę ze śmiechu, czasem ze wzruszenia. Tym razem przeczytamy m.in. o epidemii, która u jednych porusza serce i mobilizuje ich do pomocy drugiemu człowiekowi, a u innych wyzwala agresję i najgorsze instynkty. A co ma z tym wspólnego śląski żymlok? I dlaczego Wojciech Ziółek SJ o mały włos byłby Alojzym Ziółkiem?

Przez ostatnie tygodnie amatorzy kina musieli się zadowolić kinem domowym. W chwili kiedy piszę te słowa wiadomo już, że za kilka dni, w ramach odmrażania gospodarki, odmrożone zostaną też sale kinowe. Dla tych jednak, którzy bezpieczniej się czują w domu i wolą oglądać filmy siedząc we własnym fotelu mamy pięć ciekawych propozycji. I zapewniam: Jest z czego wybierać.

A wielbicieli książek ojciec Roman Bielecki OP zachęca do sięgnięcia po autobiografię ks. Tomáša Halíka. Niezwykła historia kapłana, który przez wiele lat musiał być księdzem w ukryciu i nawet jego matka nie wiedziała, że syn przyjął potajemnie święcenia kapłańskie. Przeczytajcie recenzję. W końcu poleca tę książkę sam naczelny!

To chyba tyle. Nie przegapcie tego numeru. Kliknijcie tutaj, by go zamówić lub wypatrujcie nas przed kościołami. Wracamy do Was. Do zobaczenia!

Miesięcznik „W drodze” można kupić w wersji papierowej także w salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej – w nowej odsłonie – m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy 

Oceń treść:
Źródło:
;