Pod oknem
O św. Stanisławie – obrońcy nienaruszalnych praw ludzkich
- Wyznawanie wiary chrześcijańskiej nie oznacza zamknięcia się w sobie, a jej głoszenie nie może oznaczać braku zainteresowania tym czym żyje społeczeństwo. Przykład postawy św. Stanisława niech nas inspiruje, jak pokolenia, które były już przed nami, by umieć bronić swojej wiary i wynikających z niej przekonań, rzeczowo i spokojnie głosząc naukę Bożą - mówił o. Grzegorz Prus OSPPE w czasie nowenny ku czci św. Stanisława w katedrze na Wawelu.
Kolejnego dnia nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel.
W homilii o. Grzegorz Prus OSPPE powiedział, że św. Stanisław często wzywany jest jako obrońca. – Stanisław jako obrońca to nie napastnik, nie atakujący, ale to ktoś kto stara się o konkretne dobro, aby je zachować, promować, zadbać o kogoś, o drugich. Stanisław nie był agresorem, kimś kto siłą narzuca swoje przekonania lub poglądy, ale upominał się o życie według zasad Ewangelii – wskazał.
Pokreślił, że także aktualnie Kościół ma prawo do wypowiadania się na tematy moralne, etyczne czy społeczne, by stawać w obronie życia, dzieci i młodzieży przed demoralizacją, bronić małżeństwa i rodziny czy ludzi traktowanych niesprawiedliwie, a także tradycji, historii i kultury, praw człowieka czy Kościoła. – Dzisiaj też trzeba mieć postawę św. Stanisława, choćby za to miały spadać na nas bolesne konsekwencje, nawet te najcięższe – podsumował.
Zauważył, że orędzie Ewangelii ma również wymiar społeczny i wspólnotowy. – Wyznawanie wiary chrześcijańskiej nie oznacza zamknięcia się w sobie, a jej głoszenie nie może oznaczać braku zainteresowania tym czym żyje społeczeństwo. Przykład postawy św. Stanisława niech nas inspiruje, jak pokolenia, które były już przed nami, by umieć bronić swojej wiary i wynikających z niej przekonań, rzeczowo i spokojnie głosząc naukę Bożą. Także naukę odnoszącą się do spraw etycznych, ładu moralnego w społeczeństwie i ojczyźnie – mówił i przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane na krakowskiej Skałce 13 maja 1973 r. „Nie ma takiej władzy świeckiej, która mogłaby od nas wymagać, abyśmy wyrzekli się dorobku kultury chrześcijańskiej w naszej ojczyźnie i poddali nasze życie oraz wychowywanie dzieci i młodzieży eksperymentom, których wynik jest szkodliwy. Widzimy więc, że obraz takiego prawzoru, jaki mamy w świętym Stanisławie „opłaca się” narodowi” – mówił Prymas Tysiąclecia.
– Maryjo, Królowo Polski, dopomóż nam pozostać wiernymi zasadom chrześcijańskiej wiary oraz umieć ich nauczać i bronić. A Ciebie, św. Stanisławie, obrońco nienaruszalnych praw ludzkich, obrońco zasad moralności chrześcijańskiej, módl się za nami – zakończył o. Grzegorz Prus OSPPE.
Ks. Paweł Baran, proboszcz katedry na Wawelu, podziękował uczestnikom nowenny do św. Stanisława, ze szczególnym podkreśleniem obecności biskupa Romana Pindla oraz duchowieństwa i wiernych z parafii diecezji Bielsko-Żywieckiej, noszących wezwanie św. Stanisława. Wyróżnił także znaczenie relikwii świętego, które łączą duchowo wspólnoty i zachęcił do wzajemnej modlitwy.