Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu oficjalnych rekolekcji przygotowujących do ŚDM 2016 pt. „Dla nas i całego świata”. Konferencja o. Adama Szustaka, wizyta bp. Damiana Muskusa oraz roztańczone i rozśpiewane uwielbienie Najświętszego Sakramentu – tak w skrócie można opisać sobotni wieczór.

Na początku młodzież zebrana w łagiewnickim sanktuarium miała możliwość zapoznania się ze św. Jackiem oraz sługą Bożym ks. Piotrem Skargą. Wspólnie z blogerami Tomkiem Adamskim oraz Mateuszem Ochmanem rozważała także sens uczynków miłosierdzia: nieumiejętnych pouczać oraz podróżnych w dom przyjąć, a także zdawała pytania prelegentowi spotkania o. Szustakowi.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii o. Szustak przedstawił młodym 10 przykazań Bożych nie jako nakazy i zakazy, ale jako obietnice. „Pan Bóg dając przykazania powiedział: ‘Ja to wszystko w was zrobię, jeśli będziecie moim ludem, jeśli będziecie zawsze ze mną’. Dla mnie dziesięć przykazań to jest przede wszystkim dziesięć obietnic” – wskazał.

Dodał, że Bóg nie wymaga od razu świętości od człowieka, ale zachęca by w swoich grzechach od niego nie odchodzić. „Pan Bóg powiedział do nas prośbę: ‘Weźcie ze mną bądźcie, nawet jak będziecie grzeszni, to bądźcie ze mną. W tym grzechu nie odchodźcie od mnie, tylko chodźcie z tym grzechem do mnie. I jak będziecie wytrwale ze mną, to ja powoli wyrobię w was te dziesięć zdolności’” – tłumaczył dominikanin.

Podczas osobnej konferencji przed modlitwą uwielbienia o. Szustak zaprosił zgromadzonych do przeniesienia się do domu Pana Jezusa i zapoznania się z trzema rzeczami i gestami, które tłumaczą jak Bóg przyjmuje wiernych w swoich świątyniach, jak działa w ich życiu.

Prelegent przypomniał zgromadzonym przypowieść o zaczynie i założył, że pewnie w taki sposób ciasto przygotowywała w domu małego Jezusa Maryja. „I tutaj jest tak samo. Jezus w kościele na tej modlitwie wsadzi Wam w duszę ociupinkę, to nie będzie prawdopodobnie nic wielkiego. Ale Jezus obiecał, że skoro tu się modlimy, wleje nam odrobinę zaczynu w serce i jeżeli stąd wyjdziesz, On, oczywiście z Twoją pomocą, zacznie pracować, by się to w Tobie rozrosło” – ocenił.

Kaznodzieja przypomniał także historię uciszenia burzy na jeziorze przez Chrystusa, którego apostołowie musieli obudzić, gdyż spał wtedy zmęczony na poduszce w łódce. „Ten pokój domu Jezusa, gdzie jest ta poduszka to są te wszystkie momenty, w których my wołamy, że giniemy z pretensją, że Bóg nam nie pomaga. I myślimy, ze Bóg śpi” – mówił.

Uwypuklił, że Jezus ucisza wzburzone jezioro słowami „załóż sobie kaganiec”, co powinno wzbudzać wielką nadzieję w sercach wierzących. "Jezus nie mówi nam, że unikniemy jakiekolwiek zagrożenia jak będziemy z Nim i nic do nas nie podejdzie. Nie, tego nie mówi. Ale mówi: ‘Kiedy przyjdzie co, do czego, to ja wstanę i powiem jedno słowo: Cisza!. I zło nie ma nic do powiedzenia’. To jest ważne. Bo jesteśmy ludźmi zwycięskiego Chrystusa, który pokonał zło i to już jest po robocie. To się już dokonało!” – wyjaśnił.

Jako ostatni o. Szustak opisał pokój stołowy Chrystusa, który przedstawił w perspektywie Ostatniej Wieczerzy i gestu umaczania chleba w misie dla Judasza, który jest symbolem wielkiej miłości. „Zobaczcie, że jesteśmy tutaj w pokoju stołowym Chrystusa – ołtarz to stół Ostatniej Wieczerzy. Więc Jezus tutaj względem nas wszystkich będzie wykonywał przede wszystkim ten jeden gest – każdemu grzesznikowi, który tutaj jest, każdemu Judaszowi, który tutaj jest, Chrystus poda kawałek chleba i zapewni, że będzie go kochał. To jest właśnie najczystsze miłosierdzie” – powiedział na zakończenie.

Do zebranych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie zwrócił się także biskup Damian Muskus. „Dzisiaj kolejna odsłona rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, z tak licznym udziałem ludzi młodych. Coraz więcej Was jest w Bazylice Łagiewnickiej. To bardzo dobry znak. To znaczy, że coraz więcej młodych pragnie omadlać dzieło Światowych Dni Młodzieży” – powiedział hierarcha.

Sobotnie spotkanie zakończyła modlitwa uwielbienia prowadzona przez o. Szustaka oraz zespół „OWCA”. Wypełniona po brzegi łagiewnicka świątynia do wieczora przepełniona była młodzieżowym radosnym śpiewem i oklaskami na część Boga, obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Rekolekcje „Dla nas i całego świata” to propozycja formacyjna Komitetu Organizacyjnego ŚDM dla młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dotychczasowe nauki wygłosili ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii oraz ks. Michał Olszewski SCJ, znany rekolekcjonista i egzorcysta.

Źródło:
;