Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Pod oknem

Obchody Święta Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium

 fot. Piotr Tumidajski

Premiera Drogi Miłosierdzia, rekolekcje Światowych Dni Młodzieży, czuwanie i niedzielne Eucharystie złożą się na obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium. O planach poinformowali na konferencji prasowej organizatorzy.

 

Ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zapowiedział premierę "Drogi Miłosierdzia". Jak wyjaśnił realizator pomysłu, ks. Łukasz Piórkowski, to oparte na Ewangelii, ale odnoszące się do współczesności obrazy, które mają przykuć uwagę młodego odbiorcy. Dlatego rozważaniom towarzyszyć będą multimedialne pokazy. Pierwsze 7 z 21 stacji pokaże TV Polonia i TVP3 w sobotę, 2 kwietnia o 21.30.

Czuwanie przed Niedzielą Miłosierdzia rozpocznie się tradycyjnymi w tym miejscu rekolekcjami Światowych Dni Młodzieży: "Dla nas i całego świata". Konferencję wygłosi bp Grzegorz Ryś, a postacią, która przeprowadzi zgromadzonych przez uczynki miłosierdzia będzie św. Jan Paweł II. - Tego dnia mija 11. rocznica jego śmierci – przypomniała Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM.

Czuwanie zakończy Msza św. o północy pod przewodnictwem bp Grzegorza Rysia. W niedzielę, 3 kwietnia o godz. 10 Mszy św. przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Pozostałe msze o 6, 8, 12.30, 16, 18 i 19 w kaplicy klasztornej. O 15 nabożeństwo Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Przez cały dzień pielgrzymom będzie towarzyszyć mobilne muzeum Iskra Miłosierdzia, inicjatywa Wydawnictwa Św. Stanisława. - To swoista kontynuacja Mobilnego Muzeum Jana Pawła II, które zwiedziło już około 200 miejc w całej Europie - poinformował prezes wydawnictwa, ks. Zygmunt Kosowski.

Zwieńczeniem Święta Miłosierdzia będzie prapremiera "Koronki do Bożego Miłosierdzia - symfonicznie" autorstwa Marii Ziółkowskiej. Koncert rozpocznie się w Bazylice o 21.00.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. 

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna.

Źródło:
;