Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Polska

Obchody 33. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

obraz beatyfikacyjny błogosławionego księdza jerzego popiełuszki fot. Zkoty / wikipedia.org

19 października w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 33. rocznicę dramatycznej śmierci kapelana warszawskiej Solidarności. 


Uroczystości o godzinie 16:30 rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Jana Lewtaka. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha i Ennio Morricone.

Msza Święta rocznicowa pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Jareckiego rozpocznie się o godzinie 18:00. Procesji celebransów do ołtarza towarzyszyć będzie bicie dzwonu „Jerzy” znajdującego się nieopodal grobu kapłana męczennika. 

Uroczystą liturgię zakończy litania do błogosławionego, modlitwa o jego kanonizację oraz procesyjne ucałowanie jego relikwii. Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie wieńców przy grobie księdza Popiełuszki. W uroczystościach weźmie udział rodzina księdza Jerzego, jego bliscy oraz przedstawiciele świata polityki, kultury i duchowieństwa. 

Cały dzień honorową wartę przy grobie pełnić będą poczty sztandarowe i delegacje licznych środowisk, przede wszystkim zaś środowiska Solidarności.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. 

Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. 

Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. 

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. 

W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych.

Przy parafii Św. Stanisława Kostki w której posługiwał ksiądz Jerzy powstało Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu www.muzeumkspopieluszki.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;