Watykan
Obchody 50. rocznicy historycznego listu biskupów polskich do niemieckich
Odbywające się w Watykanie uroczystości upamiętniające 50. rocznicę historycznego listu biskupów polskich do niemieckich, rozpoczęto otwarciem w Muzeach Watykańskich wystawy zatytułowanej „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”. Przygotowane pod auspicjami Ambasad Polski i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej wydarzenia obejmą ponadto „Eucharystię Pojednania” polskich i niemieckich biskupów oraz konferencję historyczno naukową pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury.
Dokument, w którym padły słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”, „otworzył drogę do pojednania między Polską a Niemcami, nie tylko w sensie moralnym, ale także społecznym i w końcu politycznym” – podkreślił inaugurując wystawę ambasador Polski Piotr Nowina-Konopka. Przypomniał, że inicjatorem i autorem dokumentu, przekazanego biskupom niemieckim podczas Soboru Watykańskiego II, był ówczesny ordynariusz Wrocławia Bolesław Kominek. Była to pierwsza inicjatywa, zmierzająca do uregulowania stosunków między Polakami i Niemcami po II wojnie światowej.
Obecny podczas inauguracji prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że historyczne słowa o przebaczeniu będą jednym z motywów przewodnich dla tego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. W inauguracji wzięli także udział przedstawiciele Episkopatu Polski, Kurii Rzymskiej, ambasadorowie przy Stolicy Apostolskiej i włoska Polonia.
Specjalny list z tej okazji na ręce ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej wystosował w imieniu Papieża Franciszka sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Podkreślił w nim, że „odważny gest biskupów polskich, wykonany podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II, otworzył drogę trudną lecz skuteczną, dla procesu pojednania pomiędzy dwoma narodami po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej”. Wskazuje przy tym, że również dzisiaj ten gest może stanowić model i przykład dla wszystkich państw i społeczeństw, które przeżywają trudne konflikty. „Życzę, aby te ważne obchody pozwoliły lepiej poznać historię Kościoła polskiego i europejskiego, i wpłynęły na ludzi dobrej woli, by jeszcze bardziej promowali gesty pokojowe i pojednawcze wśród Narodów” – podkreślił kard. Parolin w liście na obchody 50. rocznicy historycznego listu biskupów polskich do niemieckich.