Imieniny: Gawla, Ambrozego

Wydarzenia: Światowy Dzień Chleba

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Relikwie świętych, ludowe stroje, przedstawiciele władz lokalnych i centralnych, zakony i zgromadzenia oraz hierarchowie kościelni z Polski i całego świata - tak wyglądała procesja ku czci św. Stanisława BM, która 8 maja przeszła z Wawelu na Skałkę.

Tradycyjną krakowską procesję z okazji uroczystości św. Stanisława BM poprowadził abp z Ugandy Cyprian Kizito Lwanga, któremu asystowali bp Wojciech Osial z diecezji łowickiej oraz bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej. W procesji niesione były relikwie świętych i błogosławionych m. in. św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Floriana i św. Jacka, a także po raz pierwszy relikwie męczenników z krakowskiej prowincji franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II, jako patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, niosła młodzież z wolontariatu tego lipcowego święta młodych. W procesji uczestniczyły władze Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, w tym premier Polski Beata Szydło, a także przedstawiciele gmin Małopolski, profesorowie i rektorzy wyższych uczelni. Nie zabrakło także reprezentacji policji, straży pożarnej, harcerzy oraz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Jak powiedział na wstępie Mszy św. dziękczynnej na Skałce kard. Stanisław Dziwisz po obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, dziś przyszła kolej na Kraków. "Stąd bowiem wyszło odrodzenie chrześcijaństwa po zniszczeniach, jakich doświadczyła pierwotna wspólnota podczas najazdu na Gniezno czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku" - przypomniał hierarcha.

Purpurat przywołał słowa św. Jana Pawła II, który męczęńską śmierć św. Stanisława nazwał bierzmowaniem narodu, które powinno rodzić w Polakach szczególne poczucie odpowiedzialności za Kościół. "Co roku powracamy na to miejsce, na którym krakowski Biskup Stanisław złożył świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi i Jego Ewangelii" - powiedział.

Mszy św. przy Ołtarzu Trzech Tysiąleci przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, zaś homilię do zebranych wiernych wygłosił prymas Polski, abp Wojciech Polak, który zwrócił uwagę, że od Chrztu Polski historia zbawienia zaczęła się toczyć z historią narodu polskiego.

"Pozwólmy, aby łaska chrztu nieustannie nas przemieniała – idąc za pawłowym wskazaniem – siłą takiego zjednoczenia z Bogiem, potęgą takiej miłości Chrystusowej, taką mocą Ducha, która pokonuje życiowe przeciwności i słabości, niweczy grzech, zwycięża nasze lęki i obawy, a jednocześnie pomaga budować tą mocą, która jest z Boga, a nie z nas!” - apelował prymas.

Hierarcha wskazał, że konieczna jest prawdziwa odpowiedź każdego człowieka na dar wiary, która domaga się prawdziwego zaangażowania i ofiarowania Bogu życia. "Odpowiedź wyrasta na glebie ludzkiej wolności. Chrzest bowiem wolności nam nie odbiera, ani jej nie ogranicza. Nie zwalnia nas z nieustannego opowiadania się po stronie prawdy i dobra. Chrzest nas prawdziwie wyzwala" - podkreślił abp Polak.

W trakcie dzisiejszych uroczystości po raz pierwszy oficjalnie wystąpił również chór Światowych Dni Młodzieży, który zaśpiewał m.in. Hymn ŚDM oraz Missa Ioannis Pauli Secundi – Mszę Jana Pawła II, napisana przez Henryka Jana Botora.

 

Źródło:
;