Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Polska

Obchody święta policji

policja fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP / prezydent.pl

Uczczenie ofiar zamachu w Nicei, podziękowania za zabezpieczenie szczytu NATO oraz za przygotowania do ŚDM - tak wyglądały obchody święta policji, które w poniedziałek odbyły się w Warszawie. Kilkudziesięciu policjantów zostało awansowanych i odznaczonych.

 

Na pl. Krasińskich w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji 97. rocznicy powstania policji. W stołecznym garnizonie służy prawie 10 tys. funkcjonariuszy. Uroczystości rozpoczęły się od minuty ciszy dla uczczenia ofiar zamachu w Nicei, w który zginęły 84 osoby a ponad 200 zostało rannych.

Zastępca komendanta głównego policji insp. Jan Lach dziękował policjantom za profesjonalne zabezpieczenie szczytu NATO, który na początku lipca odbył się w Warszawie. "Przed nami kolejne wyzwanie: zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. Policjanci garnizonu warszawskiego będą bezpośrednio uczestniczyć w zapewnieniu bezpieczeństwa w Krakowie i Częstochowie, ale również w trakcie tego tygodnia podczas dni w diecezji tutaj w Warszawie" - powiedział insp. Lach.

Komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski podkreślił, że podczas szczytu NATO policjanci pokazali profesjonalizm i doświadczenie. Podziękował za trudną i pełną zaangażowania służbę. "Służba społeczeństwu to nasz priorytet i powołanie" - powiedział.

Podziękowania złożył policjantom także wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. "Przynosi ona efekty w postaci coraz większego przeświadczenia, że żyjemy w bezpiecznym mieście" - zaznaczył.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak poinformował, że władze stolicy przeznaczyły ponad 338 tys. zł na nagrody dla 200 najlepszych policjantów. Jak mówił w tym roku przeznaczono na nagrody 800 tys. zł.

Podczas uroczystego apelu kilkudziesięciu funkcjonariuszy zostało awansowanych na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnionych Krzyżami Zasługi, a także medalami za długoletnią służbę i odznakami "Zasłużony policjant".

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Obecnie Policja to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

;