Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Małopolska

Obóz legionistów przed Gmachem Głównym MNK

 fot. Józef Peszka / wikipedia.org

Wernisażowi wystawy „Sztuka Legionów Polskich” w dniu 2 czerwca 2016 w Muzeum Narodowym w Krakowie towarzyszyć będą żołnierskie atrakcje. Już od godziny 12.00 organizatorzy zapraszają do polowego obozu Legionów Polskich przed Gmachem Głównym MNK przy al. 3 Maja 1. Będzie tam można zobaczyć wojskowe namioty i stanowiska medyczne, potrenować pchnięcie bagnetem oraz cięcie szablą.

 

Dodatkowymi atrakcjami będą punkt poczty polowej oraz stajnia z końmi, a także pokaz replik sprzętu artyleryjskiego i broni strzeleckiej, używanych w Legionach Polskich. Każda osoba odwiedzająca obozowisko może zrobić sobie zdjęcie z legionistami w mundurach piechoty, artylerii i kawalerii. W obozowisku zaprezentują się członkowie Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków oraz grup rekonstrukcyjnych z Kielc i Krakowa.

W legionowym obozie nie zabraknie także żołnierskiej grochówki oraz pieczonego na miejscu chleba z kiszonym ogórkiem. O godz. 18.00 przed Gmachem MNK rozpocznie się wernisaż wystawy „Sztuka Legionów Polskich”, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, który uświetni parada orkiestry wojskowej oraz występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.

;