Imieniny: Bogumila, Malgorzaty, Diany

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Elektryka

Rodzina

 fot. Fotolia.com

„Badania przeprowadzone wielu krajach świata pokazują wyraźnie, że rodzina złożona z ojca, matki, dzieci, ale także ta tworzona przez jednego rodzica lub rodzina wielopokoleniowa stanowi najważniejsze źródło zasobów dla życia oraz społeczeństwa” – powiedział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia oraz Wielki Kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

 

W Watykanie dobiega końca pierwsza edycja spotkania ekspertów, zorganizowanego przez Międzynarodowe Obserwatorium ds. Rodziny. Powstało ono z inicjatywy Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz Papieskiej Akademii Życia. Narodziło się z naglącej potrzeby przyjrzenia się rodzinom świata w ich konkretnym życiu. Celem inicjatywy jest opracowanie w ciągu trzech lat dwóch raportów: jeden będzie dotyczył rodziny w kontekście ubóstwa relacji, natomiast drugi podejmie temat rodziny i ubóstwa ekonomicznego. Współinicjatorem obserwatorium jest Caritas Internationalis.

Mówi jest sekretarz generalny Michel Roi: “Kryzys, który występuje dzisiaj w świecie na poziomie globalnym, odbija się oczywiście na poziomie lokalnym. Ma ogromny wpływ na tworzenie miejsc pracy. To sprawia, że w świecie, który staje się coraz bardziej zsekularyzowany, kiedy osoba nie ma pracy lub ją traci, jeszcze mocniej odbija się to na sytuacji rodziny. Tradycyjnie istniała większa solidarność pomiędzy członkami rodziny. Gdy zaczyna jej brakować, wtedy gdy jeden z jej członków traci pracę, to może wręcz dojść do rozbicia rodziny. Wymiar ekonomiczny jest podstawowy, oczywiście nie jedyny, ale pozostaje ważny, ponieważ jeśli nie ma z czego utrzymać rodziny, to może zakończyć się klęską”.

Oceń treść:
Źródło:
;