Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Dialog

polska rada ekumeniczna fot. episkopat.pl

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, we wtorek, 7 maja, miało miejsce spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

Jak wyjaśnił bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP, Kościół Katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. „Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi” – powiedział.

Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Târgoviște Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja, członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był na nim również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontaktów z Kościołem katolickim. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że umożliwi  to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce.

„My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej. Dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi  o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa” – powiedział bp Nitkiewicz, nawiązując do spotkania. „Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii” – dodał.

Historię i teraźniejszość dialogu ekumenicznego w Polsce przybliżyli podczas spotkania w Sekretariacie KEP bp Edward Puślecki, Honorowy Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce oraz ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. Z kolei bp Andrzej Siemieniewski, Delegat KEP ds. Forum Chrześcijańskiego podzielił się obserwacjami na temat tej nowej formy relacji pomiędzy różnymi wspólnotami chrześcijańskimi w Polsce.

Po ich wystąpieniach, goście ze Światowej Rady Kościołów mieli możliwość uzyskania dodatkowych informacji dotyczących życia religijnego w Polsce oraz sytuacji poszczególnych Kościołów. Wymieniono również opinie na temat wyzwań stojącymi przed Kościołami chrześcijańskimi, takich jak emigracja i sekularyzacja.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa o jedność chrześcijan, którą poprowadzili wiceprzewodniczący PRE abp Abel i sekretarz jej zarządu bp Andrzej Malicki.

Światowa Rada Kościołów powstała w 1948 roku, podczas 1. Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w Amsterdamie. Jej siedzibą jest Genewa. ŚRK jest największą międzynarodową organizacją ekumeniczną, skupiającą m.in. Kościoły tradycji protestanckiej, anglikańskiej, prawosławnej i starokatolickiej. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 blisko z nią współpracuje, m.in. przez Wspólną Grupę Roboczą.

Oceń treść:
Źródło:
;