Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński Abp Jędraszewski podczas obrad Fundacji Jana Pawła II.

W dniach 2-3 marca w Rzymie odbyło się dwudniowe zebranie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Pierwszy raz jej obradami pokierował nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Zwyczajowo posiedzienie rady fundacji odbywa się w styczniu. W tym roku jednak termin spotkania został przesunięty ze względu na ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej.

W czasie czwartkowych obrad podsumowano ubiegły rok działalności, w tym obchody 35-lecia ustanowienia fundacji. Przedstawiono także sprawozdania z aktywności poszczególnych podmiotów podlegających instytucji - sekretariatu utrzymującego kontakt z Kołami Przyjaciół Fundacji w 17 krajach, Domu Fundacji Jana Pawła II dla stypendystów w Lublinie oraz Domu Polskiego oraz Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu, mieszczących się w Rzymie.

Punktem centralnym rzymskiego spotkania była piątkowa Msza św., odprawiona przy grobie św. Jana Pawła II, której przewodniczył abp Jędraszewski. W wygłoszonej homilii podkreślił on, że Księga Izajasza uczy tego, że umartwianie i wysiłki postne podejmowane poprzez ciało nie wystarczą, by zbliżyć się do Boga.

"Izajasz pragnie nam przekazać, że między człowiekiem, jego duszą a Bogiem, nie ma ciała. Zmaganie z samym ciałem niewiele pomoże, by zbliżyć się do Boga. Tym, co jest między człowiekiem a Bogiem jest drugi człowiek" - wyjaśnił.

Dodał, że Pan Bóg staje się człowiekowi bliski dopiero wtedy, kiedy bliźni - sierota, wdowa, przechodzień - staje w centrum jego zainteresowania i zostaje mu okazana miłość. "Wtedy możemy spełnić pragnienie naszego serca" - uznał.

Metropolita krakowski przypomniał także słowa Jana Pawła II o tym, że największym skarbem Wielkiego Postu jest sam Jezus Chrystus - Oblubieniec. „To On, umierając na krzyżu i zmartwychwstając, pokonał starodawną winę i sprawił, że znowu jesteśmy Bożymi dziećmi. Że został zrównany ten mur, który powstał między sercem człowieka, a Bogiem bogatym w miłosierdzie” – powiedział.

Uwypuklił, że prawdziwe zbliżenie się do Jezusa zmienia Wielki Post w czas prawdziwie błogosławiony. "Wtedy spełnia się to, co słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii - że jeśli jesteśmy razem z Oblubieńcem nie trzeba pościć jak to czynią faryzeusze, uczeni w piśmie i słuchacze Jana Chrzciciela. Oblubieniec jest z nami i stąd radość i poczucie szczęścia. I to błogie doświadczenie, że Pan jest rzeczywiście Emmanuelem razem z nami" - mówił.

Zachęcił do odkrywania właśnie takiego wymiaru oczekiwania na Wielkanoc. „O taki Wielki Post módlmy się dzisiaj u progu Wielkiego Postu 2017 roku za przyczyną św. Jana Pawła II, który jak mało kto w ostatnich czasach pokazał jak iść drogą Chrystusa i być blisko Boga” – powiedział na zakończenie homilii abp Jędraszewski.

Spotkanie członków rady w Rzymie zakończyła debata nad przyszłymi zadaniami fundacji oraz jej budżetem. Metropolita krakowski wziął udział w obradach po raz pierwszy. „Znajomość dziedzictwa Jana Pawła II i troska o sprawy kultury, którymi odznacza się abp. Jędraszewski, na pewno przyczynią się do zintensyfikowania naszej działalności” – podsumował ks. Andrzej Dobrzyński z fundacji.

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 X 1981 r. Jest to organizacja kościelna, której celem jest wspieranie i prowadzenie inicjatyw edukacyjnych, naukowych, kulturalnych, religijnych oraz charytatywnych, związanych z pontyfikatem papieża Polaka.

Oceń treść:
Źródło:
;