Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Wydarzenia: Dzień Flagi RP

Pod oknem

Ochrona życia jako zobowiązanie miłosierdzia

 fot. Łukasz Kaczyński

W Dzień Świętości Życia kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył wieczornej Mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie. „Szczególną formą miłosierdzia jest nasza postawa wobec tych, którzy są bezbronni, którzy sami sobie nie poradzą, a takimi są dzieci nienarodzone, porzucone, a także nasi chorzy, niepełnosprawni i osoby w podeszłym wieku” – mówił do wiernych metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że każde życie ludzkie ma niezwykłą wartość i jest święte. „Życie człowieka jest święte, bo jest dziełem Boga. Życie człowieka nie jest jego własnością. Ono należy do Stwórcy, od którego wszyscy wyszliśmy i do którego wszyscy powracamy, a nasze bytowanie na ziemi to tylko pierwszy i znikomy wycinek nieskończonej całości, którą nazywamy życiem na wieki z Bogiem w Jego królestwie” – podkreślił.

Jako przeciwieństwo takiej perspektywy hierarcha przedstawił postawę dzisiejszego świata, w którym co prawda medycznym technologiom udaje się wydłużyć życie ludzkie i nadać mu lepszą jakość, jednak jego głębsza wartość jest zachwiana.

„Jesteśmy świadkami niespotykanej w historii skali zamachów na ludzkie życie, i to nie tylko ze strony ślepego terroryzmu, ale także wyrafinowanych technik, eliminujących bezbronne życie u jego początków. Do tego obrazu dodajmy jeszcze zjawisko eutanazji – eliminowanie w świetle prawa ludzi starych i chorych jako ‘bezproduktywnych’ w kulturze, w której liczy się siła, zdrowie, sprawność i zysk” – przestrzegł.

„Każdy człowiek ma prawo do życia. Każde bezbronne dziecko ma prawo do życia. I dlatego tak ważne i potrzebne są różne inicjatywy i działania, poszczególnych osób oraz instytucji, którym przyświeca ta fundamentalna zasada” – uwrażliwiał purpurat. Podziękował przy tym dziełu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, „Oknom życia”, a także ośrodkom i rodzinom adopcyjnym.

„Dziewięciomiesięczna modlitwa o to, by poczęte dziecko nie zostało odrzucone przez rodziców i społeczeństwo, może czynić cuda, może przemieniać ludzkie serca, może uratować życie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podejmują się takiej formy duchowej adopcji poczętego dziecka” – ocenił. „Nawet dla uratowania jednego warto było otworzyć Okno życia i miłości. Cieszymy się, że ta krakowska inicjatywa została podjęta w innych diecezjach i stała się realną szansą dla uratowania wielu dzieci, które w rodzinach adoptujących je znalazły miłość i godne warunki do życia” – dodał.

Metropolita krakowski zwrócił również uwagę jak ważne jest formowanie młodych w takim pryzmacie postrzegania miłosierdzia i wartości ludzkiego życia. „Pragniemy, aby młodzi poważnie traktowali dar życia i w sposób odpowiedzialny przygotowywali się do zadań związanych z ojcostwem i macierzyństwem. Pragniemy, by umacniali cywilizację życia i miłosierdzia w naszym często niespokojnym i niemiłosiernym świecie” – stwierdził.

„Powierzmy dziś Bogu wszystkie nasze sprawy osobiste, rodzinne i społeczne. Prośmy o orędownictwo za nami Matkę Jezusa – Matkę Miłosierdzia. Prośmy o wstawiennictwo za nami św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia człowieka i jego godności” – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Źródło:
;