Polska
Od września na KUL Collegium Medicum
Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim usystematyzowanie relacji między naukami medycznymi i biotechnologicznymi - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który we wtorek 30 lipca podpisał zarządzenie o utworzeniu Collegium Medycznego z dniem 1 września br.
Rektor KUL zapowiedział również powołanie do życia nowych kierunków kształcenia w tym obszarze. Poza tym „zarówno studenci, jak i pracownicy Wydziału Medycznego staną się z dniem 1 września integralną częścią Collegium Medycznego”.
Jak podkreślił ks. prof. Kalinowski zostanie także powołany „Prorektor ds. Collegium Medycznego, a studenci, którzy w tym roku zostali zrekrutowani do studiowania na Wydziale Medycznym, stają się automatycznie studentami” Collegium Medicum.
„Collegium Medicum KUL tworzą jednostki organizacyjne realizujące zadania polegające na kształceniu studentów, doskonaleniu kadry naukowej i dydaktycznej, prowadzeniu badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i nauk przyrodniczych, uczestniczące w sprawowaniu opieki zdrowotnej w powiązaniu z wykonywaniem zadań dydaktycznych oraz badawczych" – czytamy w Zarządzeniu Rektora KUL. W skład Collegium Medicum, obok Wydziału Medycznego, wejdą: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk Biologicznych, Instytut Nauk o Zdrowiu oraz Centrum Badań Eksperymentalnych.
KUL od kilku lat prowadzi studia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz biotechnologii, a od października ubiegłego roku funkcjonuje kierunek lekarski w ramach Wydziału Medycznego, który teraz wejdzie w skład Collegium Medicum. Uniwersytet nawiązał już współpracę z zagranicznymi partnerami, w tym Polikliniką Gemelli w Rzymie, a w planach są kolejne partnerstwa.