Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Małopolska

Odbyła się kolejna odsłona Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor

W niedzielę, 10 września, 161 biegaczy wzięło udział w kolejnej edycji Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor. Wydarzenie odbyło się na ulicach Wadowic, którymi kiedyś chodził św. Jan Paweł II. - Ten bieg już na stałe wpisał się w kalendarz polskich wydarzeń biegowych. On gromadzi ludzi o różnych poglądach, niekoniecznie związanych z Kościołem, ale posiadających wspólną pasję uprawiania tego właśnie sportu. To też cieszy, bo przecież św. Jan Paweł II ciągle mówił o potrzebie dialogu i pokoju ponad podziałami - podkreślił p.o. dyrektora Instytutu, ks. Sebastian Kozyra.

 

Duchowny dodał, że jednocześnie wydarzenie jest realizacją nauczania papieża Polaka w zakresie problemów społecznych, jak i rodziny. - Chcemy zachęcać rodziny do aktywności fizycznej i podejmowania różnych wyzwań, by ciekawie spędzać czas wolny. A przeznaczając połowę wpisowego biegaczy na cele dobroczynne, chcemy uwrażliwiać ludzi na bliźnich będących w potrzebie - wskazuje.

Zawodnicy pobiegli na dwóch dystansach. Główny bieg o dystansie 5 km rozpoczął się i zakończył przy placu Jana Pawła II w Wadowicach.

Najszybciej przebiegł go Sylwester Lepiarz - zajęło mu to dokładnie 15 minut i 1 sekundę. Tuż za nim na metę dotarli Patryk Marmon i Szymon Dobaj.

- Cieszę się, że udało się mi się zdobyć miejsce na podium. To bieg dobroczynności, co niewątpliwie co roku przyciąga coraz więcej uczestników. Myślę, że to także dobry sposób, by przypominać, zwłaszcza młodszym pokoleniom, sylwetką papieża Polaka, który przez większość swojego życia był bardzo aktywny fizycznie - powiedział ten ostatni.

Jego żona, Aleksandra Dobaj, zwyciężyła w kategorii kobiet, osiągając czas 20 minut i 40 sekund. Na podium uplasowały się także Kinga Jurzec i Beata Jarzębowicz.

Nagrody zwycięzcom wręczył ks. Sebastian Kozyra, wspólnie z Iwoną Gibas, członkiem zarządu województwa małopolskiego. - To dla nas ogromna radość, że tak wiele osób bierze udział w tym biegu. Ta inicjatywa Instytutu Dialogu im. Jana Pawła II niewątpliwie pokazuje jak połączyć dzielenie się dobrem z innymi z pracą, którą przybyli wkładają w kształtowanie swojej tężyzny fizycznej - podkreśliła I. Gibas.

Przyznała przy tym, że przykład św. Jana Pawła II motywuje ją do tego, by pracę urzędniczą wykonywać będąc jak najbliżej mieszkańców Małopolski i ich codzienności. - Papież Polak został nie bez powodu patronem Małopolski i trzeba ciągle przypominać jego nauczanie tak teoretycznie, jak i praktycznie, jak dzisiaj. Cieszymy się, że zarówno Instytut, jak i wadowickie muzeum papieskie podejmują się nieustannie tego zadania - oceniła I. Gibas.

Jako drugą trasę zorganizowano Bieg Lolka, w którym pobiegły dzieci w wieku od 3 do 7 lat i każde z nich otrzymało nagrodę. Realizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, która jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem jego działania jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Źródło:
;