Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Kulturalnie

„Odetchnąć sztuką” - 14. Edycja Nocy Teatrów

 fot. krakowskienoce.pl

Już w najbliższą sobotę w Krakowie odbędzie się 14. edycja Nocy Teatrów. Wydarzenie powraca po przerwie - rok temu z powodu pandemii odstąpiono od jego przeprowadzenia.

Krakowskie teatry grają od niedawna, więc tym bardziej jutrzejsze wydarzenie to doskonała okazja, by skorzystać z okazji zobaczenia spektaklu „na żywo” po kilkumiesięcznej przerwie wynikającej z obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

- Sądzę, że to idealny moment, by „odetchnąć sztuką”. Obostrzenia zostały poluzowane, a instytucje i placówki, które zgłosiły się do tegorocznej edycji Nocy Teatrów są odpowiednio przygotowane pod względem sanitarnym. Chcemy otworzyć się ze zdwojoną siłą - dlatego w programie znalazły się tak spektakle w budynkach teatralnych, jak i przedstawienia plenerowe - opisuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Dla chętnych przygotowano aż 63 spektakle, w tym 7 plenerowych, które będzie można zobaczyć na Rynku Głównym, na terenie Areny Garden przy TAURON Arenie Kraków oraz w przestrzeni kompleksu Wesoła. Wystawi je 12 teatrów instytucjonalnych i ponad 30 nieinstytucjonalnych. 

- Mamy nadzieję, że Noc Teatrów przyciągnie jak największe rzesze publiczności. Gorąco zachęcam, bo to pierwsze takie otwarcie po kolejnych falach pandemii, jeśli chodzi o dużą imprezę miejską w Krakowie. Wydarzenia są nieodpłatne, a mieszkańcy mogą korzystać z nich odbierając bezpłatne wejściówki - podkreśla Olesiak.

W programie znalazło się szereg interesujących propozycji. - Staraliśmy się przygotować go tak, by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Zapraszam szczególnie dzieci do teatru „Groteska” na bajkę o Szewczyku Dratewce. Są jeszcze dostępne wejściówki i to może być bardzo przyjemna opcja rodzinnego spędzenia soboty - zachęca Olesiak.

W jutrzejszej odsłony Nocy Teatrów w Krakowie wezmą udział m.in. Krakowski Teatr Scena STU, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Teatr „Bagatela”, Opera Krakowska czy Centrum Kultury Podgórza - Klub Wola Duchacka. Wśród przygotowanych spektakli znalazły się: „Improwizujemy! Noc Teatrów z Impro KRK”, “Al Capone Crime Story” w reż. Bartollo Piotrovsky’ego, „Podwórka żyją Wyspiańskim” W reż. Oli Barczyk, „Halka” w reż. Anny Smolar czy „Born by Boney M” w reż. Krzysztofa Głuchowskiego. Zaznaczyć trzeba, że Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje w kościele misjonarzy na Stradomiu poemat muzyczny Karola Wojtyły: „Pieśń o blasku wody”.

W sobotę zostaną również wręczone nagrody 9. edycji konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Uroczystość będzie mieć miejsce w Teatrze Nowym Proxima - główną nagrodę otrzyma Piotr Sieklucki za realizację programu Teatr Nowego Widza, w ramach którego na scenie Teatru Nowego Proxima miały miejsce w 2019 r. premiery dwóch spektakli „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Było sobie życie” adresowanych do najmłodszej publiczności.

- Teatry naprawdę czekają na widzów. Twórcy i aktorzy chcą się pokazać z jak najlepszej strony po tak długiej przerwie i sądzę, że każdy spektakl to będzie wyjątkowe przeżycie duchowo-kulturalne. Być może nie będzie tak jak w poprzednich edycjach, że publiczność będzie mogła spotkać się z aktorami za kulisami czy też zobaczyć rekwizyty, ale sądzę, że jutrzejsze wydarzenie to dobry początek powrotu do normalności także w dziedzinie kultury, która z powodu pandemia została zdominowana przez wydarzenia on-line - podsumowuje Olesiak.

Szczegółowe informacje o 14. edycji Nocy Teatrów można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;