Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora

Wydarzenia: Dzień Modlitw Za Więźniów

Aktywnie

Odkryj Beskid Wyspowy zaprasza na Lubogoszcz

beskid wyspowy fot. Czesław Szynalik Panorama Beskidu Wyspowego

Miasto Mszana Dolna i Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej zapraszają w niedzielę 4 września na Lubogoszcz. Będzie to ostatnia spośród rodzinnych wędrówek tegorocznej, siódmej już edycji cieszącej się wielkim zainteresowaniem akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

Uczestnicy tegorocznego wędrowania po Beskidzie Wyspowym przemierzyli 225 km Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego osiągając wysokość przewyższającą Mount Everest tj 22150 m n.p.m. Najtrudniejszym szlakiem okazał się Tour Mszana Dolna, podczas którego turyści musieli przemierzyć 41 km pokonując 7 szczytów, a najbardziej niezapomniany nocny szlak na Miejską Górę połączony z Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki Turystycznej w Limanowej.

W 17 rodzinnych wędrówkach uczestniczyło ponad 11500 turystów z Polski i zagranicy. Najmłodszymi uczestnikami były mające zaledwie dwa miesiące Anita i Natalia, a najstarszym 91 letni Tadeusz Kucz z Krakowa. Na szlakach pojawili się wędrowcy z bardzo odległych zakątów świata: Ekwadoru, Etiopii i Singapuru, a z Polski ze Szczecina, Gdańska i Olsztyna.  

W miesiącu lipcu w 9 miejscowościach Beskidu Wyspowego odbył się IV Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym prezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. Na festiwalu wystąpiło 600 artystów, 35 zespołów, kapel i orkiestr, a 19 Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało potrawy i wypieki regionalne.

Organizatorzy akcji, czyli Forum Gmin Beskidu Wyspowego zapraszają 11 września na VI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka" w Rabce Zdroju, który będzie podsumowaniem wydarzeń kulturalnych tegorocznej akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

 

Program wędrówki na Lubogoszcz (4 września):

Zbiórka o godz. 9.00 w Parku Miejskim w Mszanie Dolnej.

9.00 – wyjście na trasę z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej /szlak zielony/ Lubogoszcz /szczyt/
11.00 – Msza Św. Polowa na szczycie Lubogoszczy przy Krzyżu Wędrowca -, wspólna fotografia
12.00 – przejście do schroniska Baza Lubogoszcz /szlak czarny/
Baza Lubogoszcz
13.00 – koncerty ,występy zespołów muzycznych i regionalnych .
14.00 – konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, wybór najmłodszego i najstarszego turysty, najmilszą i najmilszego Lubogoszczy, z najdalszego zakątka Polski i Świata, konkursy i sztafety rodzinne, poczęstunek żurkiem z Lubogoszczy, pamiątkowe Rysie, znaczki i stemple, kiermasz miodu i produktów pszczelich
17.00 – powrót do Mszany Dolnej /szlak czerwony/

;