Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Dziedzictwo

Odkryto antyczne freski w Katakumbach Domitylli

katakumby domicylli fot. wikipedia.org

W rzymskich Katakumbach Domitylli zakończono serię działań renowacyjnych, które doprowadziły do odkrycia nowych fresków.

 

Zastosowano m.in. najnowsze metody badań przy użyciu laserów. Organizacją prac zajmowała się Papieska Komisja Archeologii Sakralnej. Jej przewodniczący, kard. Gianfranco Ravasi, podkreślił doniosłość dokonanego odnowienia właśnie tego zespołu katakumb.

„To ważne z trzech powodów. Po pierwsze, ponieważ dzięki temu widzimy, jak kultura chrześcijańska jest związana z kulturą klasyczną.. Po drugie, mówimy o największych katakumbach Rzymu. 12 km długości, 4 piętra, ponad 25 tys. miejsc grobowych. Wszystko to pokazuje, jakie to było ważne, na ile to właśnie tutaj oddychało chrześcijaństwo i wyrażało się życie Wiecznego Miasta. Po trzecie, Katakumby Domitylli nabierają doniosłego znaczenia, gdy patrzymy także na przygotowane na nowo muzeum, ponieważ prace, które prowadzimy, pozwalają zobaczyć ikonograficzny kompleks obrazów o niebywałej wartości i pięknie, a przede wszystkim mocno powiązanych z codziennością. To nam przypomina, że tu pod ziemią była kontynuacja życia na powierzchni” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi.

Oceń treść:
Źródło:
;