Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Wspomnienia

„Odkrywanie prawdy” o Janie Pawle II

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Instytut Tertio Millennio oraz ojciec Maciej Zięba OP z okazji 41. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypada 16 października, przygotowali cykl siedmiu materiałów video o Janie Pawle II pt. „Odkrywanie prawdy”. Od 10 do 16 października codziennie będziemy publikować jeden film z cyklu.

 

Choć wydawać by się mogło, że o św. Janie Pawle powiedziano już bardzo dużo, że w Polsce wszyscy znają jego nauczanie i historię życia, to okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Karol Wojtyła jest obecny w przestrzeni publicznej, ale raczej w tej wersji „kremówkowej” i pomnikowej. Doskonale znamy jego powiedzenia i historyczne słowa, ale jest to jedynie wierzchołek dorobku jego pontyfikatu. Niestety dla wielu młodych ludzi, Papież Polak jest jedynie postacią historyczną. Coraz mniej osób ma świadomość, jak wielki wpływ wywarł na losy Polski i całego świata. Coraz częściej natomiast przypisywane są mu czyny i postawy, z którymi nie miał nic wspólnego.

„Nie chcemy aby niechęć niektórych środowisk oraz nasza bierność doprowadziła do zniekształcenia wizerunku oraz dziedzictwa św. Jana Pawła II” – podkreśla Instytut Tertio Millennio, który przygotował cykl siedmiu materiałów video o Janie Pawle II pt. „Odkrywanie prawdy”. 

Celem niniejszych materiałów jest przypomnienie lub pokazanie prawdziwego portretu Jana Pawła II, który jako jeden z nielicznych autorytetów potrafił łączyć miliony Polaków, a także inspirować i oddziaływać nie tylko na katolików, na całym świecie. To właśnie o nim pisał nawet ideologiczny przeciwnik papieża i „duchowy przywódca lewicy” we Włoszech – Andrea Camilleri: „…nigdy nie był dwuznaczny, zawsze mówił, co jest dobre, co złe. Nie dementował swoich słów, nie pozostawiał wątpliwości i niedomówień. I jest taki do dzisiaj. Jego największą tragedią jest być może fakt, że przyszło mu żyć w epoce, kiedy jest gigantem wśród karłów”.

 

Odkrywanie prawdy - część I

 

Odkrywanie prawdy - część II

 

Odkrywanie prawdy - część III

 

Odkrywanie prawdy - część IV

 

Odkrywanie prawdy - część V

 

Odkrywanie prawdy - część VI

 

Odkrywanie prawdy - część VII

Oceń treść:
;