Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Pod oknem

Odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni

 fot. Jerzy Opioła / wikipedia.org

Uroczysta Msza św., koncert Moniki Kuszyńskiej, występy Ochotniczej Straży Pożarnej czy loteria – tak wyglądał wczorajszy odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Uroczyste przeżywanie parafialnego święta przebiegało pod hasłem „Matko Śnieżna, Pani Tokarska, z dziećmi Twymi bądź”.- To pierwsza świątynia, najważniejsza, w której dziś czci się Matkę Bożą - przypomniał na początku Mszy św. ks. infułat Bronisław Fidelus, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. - Wasza liczna obecność tutaj świadczy o wielkim przywiązaniu do Matki Bożej i o wielkiej czci, jaką ją otaczacie - mówił do zebranych parafian.

- Matka Boża, Pani Tokarska - to do niej przyszliście jak do matki. Do matki przychodzi się, aby z nią rozmawiać, aby powierzać jej te wszystkie tajemnice, które nosimy w swoich sercach, to wszystko, co kluje się w naszych myślach. Ufamy, że ona jest mostem, który łączy nas z Bogiem, z niebem - tłumaczył z kolei ks. Tomasz Rajda, który przez całą niedzielę głosił odpustowe kazania.

Zachęcał, by do Matki "przychodzić zawsze", a nie tylko wtedy, „gdy nas ogarnia trwoga”. - To za mało. Wtedy, tak po prawdzie, nie jest się jej dobrym dzieckiem - podkreślał.

Podczas odpustowej Eucharystii Józef Wrona, ludowy rzeźbiarz i kościelny w kościele w Tokarni, który obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia swojej posługi, wobec zgromadzonej wspólnoty parafialnej odebrał z rąk ks. Infułata Bronisława Fidelusa złoty medal Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej, który wcześniej w obecności najbliższej rodziny osobiście wręczył złotemu jubilatowi kard. Stanisław Dziwisz, w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

- Przez tyle lat to już się jest sercem związanym z kościołem. Brakowałoby mi, gdyby go nie było - mówił odznaczony. - Najważniejsze to starać się dobrze spełniać swoje powinności.

Mszę św. zakończyła procesja wokół kościoła i specjalne błogosławieństwo, którego uczestniczącym w odpuście dzieciom udzielili wszyscy obecni księża. Pani Tokarska jest bowiem opiekunką dzieci.

- Jestem w tej parafii jako proboszczem od 15 lutego. Pierwszy raz jako pasterz tej małej owczarni przeżywałem tutaj Niedzielę Palmową, święta wielkanocne, Boże Ciało, a teraz po raz pierwszy odpust parafialny - mówi ks. Robert Pietrzyk. - Jestem zbudowany głęboką pobożnością i wiarą parafian, tej lokalnej społeczności, która z wielkim szacunkiem i pietyzmem podchodzi do spraw związanych z tradycją, z wiarą, z kulturą, z ich przekazywaniem - przyznaje.

Parafialne świętowanie uzupełnił zorganizowany w środowe popołudnie festyn rodzinny, podczas którego na scenie obok kościoła zaprezentowały się zespoły regionalne. Wystąpili „Mali Krzczonowianie”, „Mali Kliszczacy”, zagrała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Tokarni. Na scenie wystąpiła schola parafialna „Śnieżnej Pani”. A wieczorem odbył się koncert gwiazdy wieczoru - Moniki Kuszyńskiej. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała piosenek jej autorstwa i pięknego i wzruszającego świadectwa o jej walce po wypadku samochodowym, któremu uległa 9 lat temu.

Ostatni utwór z repertuaru Stanisława Soyki „Tolerancja” gwiazda wykonała w duecie ks. Robertem Pietrzykiem, proboszczem parafii.

Na stoiskach Ośrodka Wsparcia Społecznego można było także zobaczyć, jak wykonuje się kwiaty z kolorowej bibuły, którymi dekorowane są tokarskie palmy (Tokarnia słynie z barwnej procesji  w Niedziele Palmową), oraz wziąć udział w loterii, w której główną nagrodą był skuter, ufundowany przez Państwo Emilię i Bogdana Pajka, właścicieli sieci sklepów „Valdi+”.

Oprócz nagrody głównej do wygrania był także tablet, dar Państwa Małgorzaty i Zdzisława Majerek, 4 rodzinne bilety na Termy do Bukowiny Tatrzańskiej, 1 rodzinny bilet do Kopalni Soli w Wieliczce, 3 podwójne zaproszenia do restauracji „Gruzińskie Chaczapuri” w Krakowie, zestaw kosmetyków i witamin ufundowany przez aptekę „Maria” z Tokarni, bon towarowy, którego sponsorem była sieć sklepów „Mrówka”, grill ufundowany przez Firmę KRIS-KROF, zestaw garnków i aparat cyfrowy, których ofiarodawcami byli Państwo Janina i Tadeusz Pajka.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchane zamki, zjeżdzalnie, karuzele, ścianka wspinaczkowa. Ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej prezentowali pokazy udzielania pierwszej pomocy a strażacy z OSP swój nowy samochód bojowo-pożarniczy.

Czcicielki Arcybractwa Honorowej Straży Pana Jezusa upiekły domowe ciasta. Była pyszna grochówka, którą przygotowali Państwo Stanisława i Stanisław Filipek. Nie zabrakło także chleba ze smalcem i kiszonych ogórków.

Festyn prowadzili w duecie p. Leszek Zduń, aktor pochodzący rodem z Tokarni wraz z ks. Robertem Pietrzykiem.

Odbyła się licytacja piłki siatkarzy Skry Bełchatów z podpisami m.in. Mistrzów Polski, ofiarowanej przez Panią Kingę Hans, rzeźby Jezusa Frasobliwego, autorstwa p. Józefa Wrony, oraz koszuli Wisły Kraków, którą przekazał Pan Stanisław Filipek.

Dochód z Festynu zostanie przeznaczony na odnowienie "Tokarskiej Kalwarii" - zespołu rzeźb plenerowych na północnym zboczu Urbaniej Góry, autorstwa Józefa Wrony.

Patronami medialnymi Festynu byli: portal Franciszkanska3.pl; Telewizja Powiatowa iTV Myślenice; Radio Plus Kraków; Radio Ain Karim; Gość Niedzielny; Wydawnictwo św. Stanisława BM.

;