Wspomnienia
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Pawła II w Nowym Targu
Nowotarżanie w 666. urodziny swojego miasta postanowili zrobić prezent dla bł. Jana Pawła II. Na wilii „Szarotka” odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, gdzie ze studentami przebywał przed 60 laty prof. Karol Wojtyła.
Poświęcenia dokonał kanonik wawelski ks. Andrzej Fryźlewicz, pochodzący z Nowego Targu, a będący zarazem osobistym sekretarzem kard. Franciszka Macharskiego. – To piękny prezent całej społeczności stolicy Podhala, którzy pamiętają o bł. Janie Pawle II. Ta tablica jest na to dowodem – zauważył ks. Andrzej Fryźlewicz. Wśród fundatorów znalazł się ks. Fryźlewicz, ks. Marian Wanat i ks. Paweł Łukaszka, niegdyś hokeista Podhala Nowy Targ.
W osłonięciu tablicy wzięła udział Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.
Przypomniała, że mija już formalnie 10 lat od powołania fundacji. – To kolejny ważny przystanek w wędrówce z bł. Janem Pawłem II. Zanim wejdziemy na szlak z Kowańca na Turbacz, można zrobić sobie krótki odpoczynek w wilii „Szarotka” – zauważyła. Podziękowała też władzom miasta za niezwykłą życzliwość i wsparcie w propagowaniu idei Szlaków Papieskich na terenie miasta i całego Podhala.
Słowa pozdrowienia skierowała do wszystkich Danuta Matowska, która z racji kłopotów ze zdrowiem nie mogła osobiście przyjechać. – Pani Danuta była w grupie studentów prof. Wojtyły. Poszukujemy też innych osób. Może za pośrednictwem mediów uda się ich znaleźć – mówił Marek Fryźlewicz, nowotarski burmistrz.
Uroczystość poświęcenia tablicy uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
W intencji miasta modlono się na specjalnej Mszy św. w kościele św. Katarzyny. Zaprezentowano nową publikację dotyczącą świątyni, w której czczona jest patronka miasta.
Akt lokacyjny dla Nowego Targu podpisał w 1346 r. król Kazimierz Wielki. Wielkim wydarzeniem we współczesnej historii miasta była wizyta papieża Jana Pawła II na tamtejszym lotnisku w czasie I pielgrzymki do Polski w 1979 r. Na spotkanie z następcą św. Piotra przybyło wtedy około milion pątników, a także górale ze Stanów Zjednoczonych.