Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

Wydarzenia: Dzień Informatyka

Wspomnienia

Odsłonięto tablicę upamiętniającą studia polonistyczne Karola Wojtyły na UJ

 fot. uj.edu.pl

Tablicę upamiętniającą studia polonistyczne Karola Wojtyły na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odsłonięto 27 kwietnia na budynku Wydziału Polonistyki przy ul. Gołębiej. Tablica do tej pory wisiała wewnątrz budynku. Na gmachu odsłoniły ją te same osoby, które uczyniły to w 1997 roku: kard. Franciszek Macharski, prof. Tadeusz Ulewicz oraz były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

 

Na tablicy znajduje się tekst w języku polskim i łacińskim: "W tym gmachu na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1938-1939 studiował filologię polską Karol Wojtyła papież Jan Paweł II".

Tablicę, tak samo jak 23 maja 1997 roku odsłonił kard. Franciszek Macharski, prof. Tadeusz Ulewicz, b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, a także minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, rektor UJ prof. Karol Musioł i prof. Jacek Popiel.

Prof. Franciszek Ziejka zaznaczył, że tablica będzie przypominać studentom i przechodniom, że „wśród tych wspaniałych studentów, absolwentów, a także pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego była osoba wyjątkowa, Karol Wojtyła" – mówił prof. Ziejka.

Karol Wojtyła studia polonistyczne rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1938 r. Był asystentem i wykładał katolicką etykę społeczną. W 1948 r. uzyskał stopień doktora, a w 1954 r. habilitację. 22 czerwca 1983 r. uczelnia nadała papieżowi tytuł doktora honoris causa.

Źródło:
;